Kare Kare Ankara isimli fotoğraf yarışması sonuçlandı 1

Ankara Ticaret Odası (ATO) sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında düzenlediği “Kare Kare Ankara” isimli fotoğraf yarışması sonuçlandı. Jüri, Ümmi Kandilcioğlu’nun “Ankara Kalesi” isimli fotoğrafını birinciliğe değer buldu.
Kare Kare Ankara Fotoğraf Yarışması jürisi, interaktif olarak yürüttüğü fotoğraf eleme çalışmasının son aşamasını Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda tamamladı. Jüri üyeleri, Devlet Fotoğraf Sanatçısı Ozan Sağdıç, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü, Fotoğrafçılık ve Grafik Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Tuğba Taş, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Tuğrul Çakar, Anadolu Ajansı Fotoğraf Servisi Editörü Fırat Yurdakul ile Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci’nin katıldığı, Fotoğraf Sanatçısı Serkan Şedele’nin elemelerinin interatif olarak yer aldığı toplantıda, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akman da bulundu. Son elemeye kalan fotoğrafların tek tek incelendiği yarışmada, Ümmü Kandilcioğlu’nun “Ankara Kalesi” isimli fotoğrafı birinciliğe layık görülürken, Mustafa Özdemir’in “Anıtkabir” isimli fotoğrafı ikinci, Ümmü Kandilcioğlu’nun “Kale Sokakları” isimli fotoğrafı üçüncü oldu. Yarışmada, Hacı Hüseyin Şahin’in “Kocatepe” isimli fotoğrafı mansiyona değer bulunuken, Murat Kula’nın “Atatürk Ankara” isimli fotoğrafı da jüri özel ödülü kazandı.
Başvuruları 22 Ağustos’ta başlayıp 30 Kasım’da sona eren yarışmada, dereceye giren 5 fotoğrafın yanı sıra 45 fotoğraf da Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde sergilenmek üzere seçilecekti. Jüri yaptğı çalışmalarda, sergilenmeye değer eser olarak 38 fotoğraf seçebildi.
Jürinin sergilenmeye değer bulduğu fotoğraflar ise şunlar:
Kadir Volkan Taşdemir (132-Samanpazarı),
Ufuk Başar (222-Hacıbayram),
Muhsin Atağ (315-Beypazarı),
Muhsin Atağ (318-Hıdırlıktepe)
Mustafa Nisan Kılıç (570-Mamak)
Arzu İbranoğlu (768-Beypazarı)
Bülent Karlı (776-Kankalar)
Adnan Teymur (783-Beypazarı)
Adnan Teymur (784-Nallıdere)
Merve Özer (787-Ankara)
Gürkan Yağmur (798-Ulus)
Gürkan Yağmur (799-Hamamönü)
Onur Tataroğlu (811-Hacıbayram)
Savaş Taylan Erbektaş (986-Çayırhan Termik)
Mahmut Serdar Alakuş (1097-Ankara Varoşlar)
Ahmet İzgi (1203-Ankara Teleferik)
Murat Kula (1213-Atatürk Ankara)
Arif Ünsal (1221-Sorgun Güdül)
Aytaç Ünal (1337-Ankara’nın Simgeleri)
Murat Güngör (1390-Pazar Yeri)
Hüseyin Erdem Demirkapı (1425-Kocatepe Cami)
Uğurcan Ateş (1490-Samanyolu Beynam)
Göksel Keysan (1556-Tren Garı)
Fatih Çindemir (1638-Hacıbayram)
Hamiyet İlhan (1705-Keçi)
Mustafa Karaağaç (1842-Gençlik Parkı Köprü)
Gürkan Akdağ (1936-Kocatepe Cami)
Eyyüp Öztürk (1947-Ankara Kalesi)
Salih Güner Gülyeşil (1952-Kesişme)
Ahmet Turan Kural (2191-Beypazarı Han)
Sare Kural (2201-Beypazarı)
Rasim Yılmaz (2202-Nallıhan Kuşcenneti)
Çınar Yüksel (2229-Tuzgölü)
Mehmet Ali Şahin (2257-Çubuk Turşusu)
Mustafa Gezer (2301-Nallıhan)
İsmail Duru (2482-Ankara Sabahı)
Erman Kırankaya (2558-Nallıhan Akca)
Barış Pekçağlıyan (2897-Kale’nin Dengesi)
-ANKARA’NIN TANITIMINA KATKI-
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, “Kare Kare Ankara” ismiyle düzenledikleri her yaş grubundan amatör ve profesyonel tüm fotoğraf severlerin katılabildiği yarışmayla, Ankara ve değerleri konusunda farkındalık oluşturmayı, Ankara’nın değerlerinin tanıtımı, yaşatılması ve kayıt altına alınmasına, Ankara’nın başta şehirde yaşayanlar olmak üzere, Türkiye ve dünyaya tanıtılmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Yarışmaya, 2 bin 482 adet fotoğrafın başvuruda bulunduğunu belirten Bezci, “Ankara Ticaret Odası olarak düzenlediğimiz yarışmaya gösterilen ilgi çok sevindiriciydi. Ankara için farkındalık oluşturmaktan dolayı mutluyuz” dedi.
-BİRİNCİYE 5 BİN TL ÖDÜL-
“Kare Kare Ankara” isimli fotoğraf yarışmasında birinci seçilen esere 5 bin TL, ikinci esere 3 bin TL, üçüncü esere 2 bin TL ödül verilecek. Mansiyona layık görülen eser bin TL, jüri özel ödülüne layık görülen eser ise 500 TL ile ödüllendirilecek. Yarışmada sergilenmeye değer bulunan 38 eserin sahibine de katılım belgesi verilecek.
-ANKARA FOTOĞRAFLARI KATALOĞU-
Yarışmada ödül alan eserler Ankara Ticaret Odası’nın resmi web sitesi olan www.atonet.org.tr ile http://karekareankara.atonet.org.tr adreslerinde yayınlanacak. Ayrıca, yarışmada başarılı olmaya hak kazanmış eserlerden oluşan Ankara Fotoğrafları Kataloğu hazırlanacak. Yarışmanın ödül töreni Atatürk’ün Ankara’ya geldiği tarih olan 27 Aralık’ta gerçekleştirilirken, seçilen fotoğrafların yer aldığı bir de sergi açılacak.