Karın Germe 1

Karın Germe

Kişinin aşırı derecede birçok neden dolayı kilo alıp vermesinden dolayı karın bölgesinde oluşan deformasyonların, yağlanmaların, sarkmaların ve çatlakların karın germe ameliyatı ile düzeltilebileceğini vurgulayan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Haytoğlu karın germe ameliyatı hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Karın germe operasyonları, pek çok nedenle karın bölgesinde oluşan bombeleşme, sarkma, deri fazlalığı, bölgesel yağlanma, kaslarda gevşeklik, çatlak ve selüloit gibi deformasyonların giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu karın bölgesindeki deformasyonlar; aşırı kilo alıp verme, hamilelik ve yaşa bağlı olarak oluşabilen sarkmalar, yağlanmalar nedeniyle görülebilmektedir.

Karın germe ameliyatları kapsamına göre ikiye ayrılmaktadır. Karın bölgesinde görülen fazla yağlanma ve deformasyonlar, göbeğin üst kısmına da sarkıyorsa bunları gidermek amacıyla yapılan ameliyatlara tam karın germe ameliyatı denilmektedir. Tam karın germe ameliyatlarında kesi yeri iç çamaşırın içinde kalacak şekilde yapılmaktadır. Kesi yerinin kızarıklığı, operasyondan birkaç ay sonra pembeleşecek ve zamanla belli belirsiz bir hale dönüşse de hiçbir zaman tam anlamıyla yok olmayacaktır. Ama kesi yeri iç çamaşırın içinde yer alacağından dışardan görünümü bozacak bir iz görülmeyecektir. Tam karın germe ameliyatlarında, karın derisi kaburgalara kadar kaldırılarak bu bölgedeki ve bel boşluğundaki fazla yağ dokuları liposuction yöntemi ile alınarak vücut kontürü düzeltilecektir. Bunun yanı sıra bu bölgedeki çatlaklar, selüloitlere neden olan yapışkanlar ve bulunuyorsa fıtık gibi sağlık sorunları da giderilecektir. Karın bölgenizdeki gevşek karın kasları da gerginleştirilerek daha sıkı ve düz bir karın elde edilecektir. Tam karın germe operasyonlarında göbek yeri genellikle değişmektedir. Operasyon sırasında göbek, yeni yerine de yerleştirildikten sonra fazla deri de çıkarılarak karın germe ameliyatı tamamlanmaktadır.

Mini karın germe operasyonları, eğer karın bölgesindeki deformasyonlar sadece göbeğin alt kısmında bulunuyorsa yapılmaktadır. Tam karın germe ameliyatlarına göre daha az kapsamlı ve daha kısa sürmektedir. Mini karın germe ameliyatlarında da, tam karın germeoperasyondaki tüm işlemler göbeğin altında kalan karın bölgesine uygulanmaktadır. Bu operasyonlarda, karnın alt kısmında çalışıldığı için göbek yeri değişmemektedir.