Kime Hangi Tip Kolajen Faydalı Olur? 1

Vücudumuzun destek ve hareket sistemleri için en önemli ihtiyacı proteindir. Proteinlerin yapı taşı aminoasittir ve aminoasitler de insan vücudunda çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitlerden bir tanesi de vücutta en çok bulunan kolajen aminoasididir. İnsan vücuduna kolajenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. O kadar çok gerekli ve faydalı ki hatta insanlar cilt bakımı için vs. dışarıdan kolajen takviyesi yaptırmaktadır. Vücudun bir bütün olarak kalmasını, vücuda dayanıklılık kazandırılmasını ve bir yandan da cilde esneklik kazandırılmasını sağlayan en önemli proteinlerdendir kolajen. Üç adet alfa zincirin birleşiminden meydana gelmektedir ve bu zincirler birbirine sarılı vaziyette durmaktadır. Kolajen vücudun her yerinde olması yanı sıra yaşlanma belirtisi de olmaktadır. Kolajen yaşlandıkça azalan bir proteindir ve yaşlanmaya karşı olarak yapılan uygulamalarda vücuda kolajen desteği sağlanmakta ve bu kimi zaman besinler aracılığıyla kimi zaman ise direkt olarak kolajen takviyesi ile sağlanmaktadır. Cilt bakımı için kolajenin faydaları sayısızdır ve cilde gerçek anlamda en büyük etkisi geçen protein yine kolajendir.

Yaşlılık ve Kolajen

Yaşlanma karşıtı olan kolajen, yaş ilerledikçe azaldığından vücutta oluşan kırışıklıklar ve de sarkmalar, hemen hemen bütün yaşı ilerleyen insanların ortak özelliğidir ve bu tarz durumlar için de gelişen teknoloji ile kolajen takviyesi ve kolajen desteği ile yaşlanma azaltılmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen problemlerin birçoğunun sebebi kolajen eksikliğidir ve bu problemlerin önüne geçebilmek için de kolajen başrollü cilt bakımı işlemleri yapılır ve kolajen takviyesi uygulanmaktadır. Yani kısacası yaşlanmak demek kolajen eksikliği demek ve kolajenin faydaları bilindiği zaman kolajentakviyesi yapabilmek için besinler tüketilmektedir.

Hangi Tip Kolajen Takviye Alınmalıdır?

Vücutta en çok var olan protein kollajendir ve kolajen de kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorilere ayrılan kolajenler farklı dokularda farklı yoğunluklarda var olabilmektedir. Örnek verecek olursak da 1 ve 3 tip kollajen vücuttaki kolajenlerin %70 kadarını oluşturmaktadır. Ayrıca saç ve tırnaklarda da bolca kolajen bulunmaktadır. Tırnak ve saç için gerekli olan ve onları güçlendirmek için kolajen takviyesi yapılacaksa eğer 3. Tip kolajene başvurulmaktadır. Ve kolajen denilince akla gelen son bölge eklemler… Bu konuda durumlar biraz daha değişmekte. Eklem kıkırdaklarının neredeyse tamamı kolajen liflerden meydana geliyor. Eklem kıkırdakları söz konusu ise eğer 3. Tip kolajen seçilmeli ve eğer cilt bakımı yaptırırken kolajen söz konusu olacaksa kolajen takviyesi ya da kolajen desteği hakkınızı bu tipten yana kullanmalısınız.

Ne Kadar Kolajen?

Kolajen desteği alınacağı zaman alınacak olan tip yanı sıra alınması gereken kolajen miktarı da önemlidir ve alınacak olan sonucu etkilemektedir. Eğer orijinal hidrolize ve peptid kolajenlere başvurulacaksa 2-2,5 gram üzerinde alınmalıdır; toz alınacaksa da günde 6-10 gr doz arası yeterlidir. Düşük moleküllü kolajen tercih etmek, yutulan kolajen liflerin emilmesini arttıracaktır ve kolajeninfaydaları da böylelikle artış gösterecektir. Eğer molekül ağırlığı fazla olursa yeteri kadar fayda görülemez. Ayrıca kullanılacak olan kolajenin neyinden faydalanmak istiyorsunuz, hangi bölge için kullanacaksınız bunları bilmelisiniz.

Kolajen Kime, Ne Zaman Fayda Sağlar?

     Kolajenler birçok farklı bölgeye farklı etkiler yaratmaktadır ve kolajenin faydaları da kullanılan bölgelerde kolaylıkla görülebilmektedir. Balık kaynaklı olanlar cilde, sığır kaynaklı olanlar kemiklere ve eklemlere büyük oranda etki etmektedir. Balıklar eğer cıvalı ise kullanmamalısınız. Bu nedenle de sığır kolajenleri daha çok önerilmektedir. Ayrıca bunlara ek olarak C vitamini kullanımı ve hyalüronik asit takviyesi, kolajen desteği ile birlikte kuvvetli etkiler doğuracaktır. Kolajen takviyesi genellikle 30 yaştan sonra önerilmektedir ve özellikle 60 yaşa kadar çok etkili olmaktadır.

     Eğer kolajen takviyesi istiyorsanız ya da aldığınız besinlerin yanında bir de kolajen desteği istiyorsanız eğer hem cilt bakımı yapabilmek adına hem de eklem rahatsızlıklarınızın önüne geçip güzel bir yaşlılık geçirebilmek adına Nutraxin öneriyoruz. Nutraxin hakkında daha detaylı bilgiler almak ve kolajenin faydaları hakkında da kafanızdaki sorulara yanıtlar için Nutraxin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.