Kurumsal Kokulandırmanın Önemi Nedir 1

Kurumsal işletmeler sadece faaliyetleri ile değil,  güler yüzlü çalışanları ve  ortama ait kokusu ile bütünlük gösterir. Ülkemizde kurumsal işletmelerin her birinin kendisine özel kokusu bulunur. Bu kokular, odunsu ya da çiçeksi kokular olup, etkin ve dinlendirici özelliklidir. Kurumsal koku, terim olarak kurumunuzun markasını en iyi şekilde ifade edecek olan kokudur. Kokunun tasarlanması, seçimi ve ortamda uygulaması uzmanlık gerektiren bir durumdur. Kurumsal koku algısı ülkemizde son 20 yılda hak ettiği yeri kazanmaya başlamıştır.

Birçok seçkin koku markası kurumsal işletmelere yönelik koku tasarımı yaparlar. Kokunun pazarlama alanında da çok önemli bir yeri vardır. Kurumsal kokulandırma, marka bağımlılığı sağladığı gibi, satışların artırılmasında da oldukça etkili bir yöntemdir.Kurumsal koku kişilerin bilinç altına hitap eder, bu nedenle insanların, çeşitli zamanlarda markalarla etkileşime girdiklerinde veya markanın ismini duyduklarında bile aklılarına ilk gelen şey mekanın kokusu olur.

Kurumsal Koku Yaratmanın Şartları

Kurumsal koku ile ürün satışı yapan bir marka için, müşteri tarafındaürünlerinin seçimi ürünlerin incelenmesi, denenmesi vb. gibi konularda duygusal bağ kurulmasını sağlar. İşletmelerde koku ve duygu deneyiminin denk gelmesi gerekir. Duyu koku algısında rahatlama huzur ferahlık hisleri sunar.

Kokuda ortam algısı da çok önemlidir çünkü kokunun uyardığı duyu algı hissinin oluşturmasına katkı sağlar. Bu durum tepki oluşturmak istenen ambians gibidir. Kokunun, kurumsal işletmelerde gösterdiği fayda pazarlama ile ilişkilendirilebilir.

Kurumsal Kokunun Markaya Katkısı

Öncelikli olarak güvenlik, moda, güç duygusu ve özgürlük kurumun koku sayesinde oluşturmak istediği algı olmuştur. Firma kurumsal koku ile müşterisinde farkındalık oluşturur.Hatta müşteri – firma bağı oluşturmayı sağlar. Kurumsal koku his ve algının oluşumunu yönlendirdiği gibi bilinçaltına da etki eder. Kurumların kurumsal koku oluşturmak istemesinin belli amacı vardır. Öncelikli olarak bireysel ve toplumsal hafızada yer edinmek için koku çok önemli ve oldukça iyi bir araçtır. Unutulmamak, farklılığınızı ortaya koymak şaşırtmak ve hayrete düşürmek için koku önemli etken olmuştur.

Kurumsal koku müşteriye karşı etkin ve güzel hisler sağlanmasına yardımcı olduğu gibi araştırmalarda müşteriye karşı kurumsal kokunun yararı yüzde 26 olarak açıklanmıştır. Kurumsal koku konusuna işletmelere destek sağlayan ve bu konuda en dikkat çeken konulara imza atan işletmelerin başında carpex gelir.

Hizmet kalitesini standartların üzerine çeken carpex müşteri memnuniyetini ilke haline getirdiği için sektörün en popüler işletmesi olmuştur. Carpex’in hizmet kalitesini, seçkin kokularını görmek için günün her saati hizmetinizde olan carpexkurumsal.com internet adresini ziyaret edebilir, fikir sahibi olabilirsiniz.

Leave a Comment