Mario Solinas Natürel sızma zeytinyağı kalite yarışmasına başvurular başladı 1

Uluslararası Zeytin Konseyi’nin (UZK) himayelerinde, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından,“UZKMarioSolinas Türkiye; Natürel Sızma Zetinyağı Kalite Yarışması” bu yıl UZK üyeleri arasında ilk kez ülkemizde düzenlenmektedir. Natürel Sızma Zeytinyağı’nın kalite kritelerinin saptanmasında ve duyusal analizin kurallarının oluşturulmasında çok büyük emek veren uzman, İtalyan asıllı Prof. MarioSolinas’tır. Prof. MarioSolinas’ı anmak ve uluslararası alanda üstün nitelikli natürel zeytinyağlarını seçmek için 2000-2001 hasat döneminden beri Madrid’de Uluslararası Zeytin Konseyi(UZK), kalite yarışması düzenlemektedir. Dünya’nın en prestijli kalite yarışması olarak kabul edilen “MarioSolinas Kalite Yarışması”nın ulusal bölümü olan “UZK MarioSolinas Türkiye; Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması” için başvurular başladı. Başvurular 10 Mart 2017 tarihinde sona erecektir.
UZZK Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, “Natürel Sızma Zeytinyağı yarışmaları arasında dünyanın en prestijli kalite yarışması olarak bilinenMarioSolinas yarışmasının UZK’da Ülkemizi temsil eden Türk Delegasyon Başkanı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile UZZK’nin çabaları sayesinde ulusal boyutu ile ülkemizde düzenlenmesi bizler için gurur vesilesi olmuştur. Bu gün, bizim girişimimizin ardından Portekiz vediğer bazı ülkeler de ulusal MarioSolinas yarışması düzenlemek için başvuruda bulundular.Ülkemizde kalite alt yapısının geliştirilmesi, kalite algısının yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi adına önemli bir adım olacak bu yarışma ile aynı zamanda ülkemiz zeytinyağlarının dünyada daha etkin tanınması ve kalitemizin bir kez daha tescil edilmesi de sağlanmış olacaktır. Zeytinyağı üretimimizi ve ihracatımızı artırmak ve ülkemizde 1,8 kg. seviyesindeki zeytinyağı tüketimini 5 kg. seviyesine çıkarmak istiyorsak daha kaliteli zeytinyağı üretmek, zeytinyağında kalite artışını teşvik etmek en önemli hedefimiz olmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Dünyada ilk defa ulusal boyutta yapılacak bu yarışmada, Uluslararası Zeytin Konseyinin tanıdığı dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek olan jüri üyelerinin görev alacağını belirten, Ümmühan Tibet, ”Ne kadar çok başvuru olursa o kadar iyi olur, herkesin şansı eşit, başvuru sahipleri böylesine prestijli bir yarışmada zeytinyağlarını tanıtma şansına kavuşacaklar. Numunelerin kimyasal ve duyusal analizleri akredite laboratuvarlarda yapılacak, seçkin Hocalarımızın oluşturduğu Teknik Komite tarafından uygun bulunan numuneler yarışmaya hak kazanarak uluslararası jürinin değerlendirilmesine sunulacaktır.Yoğun meyvemsi, Orta Meyvemsi ve Hafif Meyvemsi olmak üzere 3 kategoride, ilk 3’e giren ve mansiyon alanlar olmak üzere toplam 12 ödülverilecek.Ödüller 26-29 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacak olan OLIVTECH Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı sırasında Uluslararası Zeytin Konseyi İcra Direktörü Sayın Abdüllatif Gheidera tarafından takdim edilecektir. Sayın Abdüllatif Gheidera sadece ulusal yarışma sonuçlarını değil aynı zamanda Madrid’de yapılan Uluslararası Zeytinyağı Yarışması sonuçlarını da İzmir’de açıklayacaktır. Yani bu yarışmalarla dünya zeytinyağı sektörünün heyecanı Olivtech Fuarına taşınıyor.” diye açıkladı.

Leave a Comment