SON DAKİKA

Grafikhaber.net

Mesnevinin İnsanlardaki Yeri ve Önemi

Kaleme aldığı birçok söz vardır. İnsanlara verdiği en önemli ve halen kullanılan vasiyet mesnevisi olmuştur. Hazreti Mevlana’nın insanlığa verdiği 7önemli nasihati vardır

Mesnevinin İnsanlardaki Yeri ve Önemi
Bu haber 29 Nisan 2017 - 13:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tasavvuf ilmi denilince akla ilgi gelen isim kuşkusuz mesnevinin temsilcisi Mevlana gelir. Mevlana Celaleddin Rumi hoşgörünün temsilcisidir. Tüm dünyanın bildiği ve halen ifade ettiği en veciz söz “Ne olursa ol gel” olmuştur.  Yaşamının önemli bir bölümünü Konya’da geçiren Mevlana’nın mezarı da yine Konyadadır.

Mevlana Allaha kalben bağlılığı ile bulunduğu yaşadığı geçtiği her bölgede sevilen saygı duyulan birisi olmuştur. Kaleme aldığı birçok söz vardır. İnsanlara verdiği en önemli ve halen kullanılan vasiyet mesnevisi olmuştur. Hazreti Mevlana’nın insanlığa verdiği 7önemli nasihati vardır. Bu nasihatlerin her biri mesnevi kitaplarında toplanmıştır. Mesnevi eseri, günümüzde her kitapevinde bulunan eserdir. Mevlana kitapları her kitapseverin kitaplığında bulunması ve mümkünse okuması gereken eserdir.

Mesnevinde Yer Alan Sözler

Mesnevi kitap genelde cilt halinde oluşturularak satılır. Mevlana kitapları genel olarak Mesnevi şerif, mevlanadan büyük sözler, mesneviden hikayeler kitap halinde uygun ödeme koşulları ile satılır. Mesnevi dini, edebi ve manevi anlamda çok önemlidir. Mesnevinin genel özellikleri arasında en göze çarpan neden beytin kendi arasında oluşturduğu kafiyedir. Mesnevilerde en önemli etken Allaha olan aşk olmuştur.

Mesnevinin Manevi Atmosferi Nelerdir

Bilinen mesneviler aşk konulu, dini konulu, tarihi, hiciv ve mizah konulu mesneviler yer almaktadır.  Mesnevinin oluşturduğu bölümler vardır. Bunlar, Dibace bilinen adı ile önsöz, tevhit, Münacat, Na’t, MiraciyeMedhiye olmuştur. Birçok kitapevinde farklı fiyat koşulları ile satılan mevlana kitapları ve diğer eserlere sahip olmak için yapmanız gereken kervan yayını ziyaret etmektir. Günün her saati alışveriş yapabilmek için yapmanız gereken http://www.kervanyayinevi.com/MEVLANA-KITAPLARI,LA_9-2.html internet adresini ziyaret etmek olmalıdır.

Her bütçeye uygun kitapların yer aldığı internet adresinde satın alınan kitaplar kargo fırsatları ile adresinize ulaştırılır. Mesnevi şerifte herkesin dikkatini çekecek, herkesin bir şeyler öğrenebileceği önemli ifadeler vardır. Bu düşüncüler kesinlikle dikkate alınmalı ve buna göre yorum yapılmalıdır. Kitap okumayı seven, manevi atmosferini geliştirmek isteyenlere alınması gereken en önemli hediyelerden birisi Hazreti Mevlananın mesnevisi olmuştur. Mesnevi, şerif bazı işletmelerde kısaltılmış olarak bulunmaktadır. Ancak, gerçek mesnevi uzun olup cilt halinde satılmaktadır. İnternetten alınan mesnevi eserler, kargo fırsatları ile adresinize ulaştırılır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER