Beyaz Renk

Mor Renk

Mor, en kısa dalgaboylu, elektromanyetik tayf’da daha çok maviye yakın olan renge verilen isimdir. Mor ara ve soğuk bir renktir.

Mor renginin hex değeri “#660099”, RGB değeri “102, 0, 153”, ve CMYK değeri “33,100,0,40” dır.

Mor rengin insan sağlığı üzerindeki etkileri

Mor, melankolinin, uzaklığın rengi olmakla birlikte; görkem, ihtişam, prestij ve soyluluğun da rengidir. Kutsallık ve alçak gönüllülüğün ifadesi sayılır. Mor, merkezcil bir güce sahiptir; ruhsal özellikler taşır. Bu nedenle, dikkati kişinin kendisine yöneltmesine neden olur.

Aynı zamanda mor, duygusal uyum ve sağlar, yaratıcılığı güçlendirir. Kırmızının tutkusu ile mavinin teslimiyeti mor’da biraraya gelmiştir. Birbirlerine zıt iki rengin birleşimi olduğundan, mor’u tercih edenler ya sanatçı ruhlu ya da bir açıdan problemli kişilerdir. Gerçekleşmesi zor olan sabit fikirler ve hüzün duygusu doğuran bir renk olan mor’un fazla kullanımı, unutkanlığa ve sabırsızlığa sebep olur.

Geniş yüzeyler halinde kullanılırsa korku oluşturur, pişmanlık duygusunu güçlendirir. Mor yeterli dozda kullanıldığında, kendine güven ve özgürlük duygularını harekete geçirebilir.Mavileşen mor, yalnızlıktan hoşlanan, topluma küskün insanların rengidir.

Çok etkileyici bir renk olan mor’un sersemletici ve etkileyici özelliği güçlü olduğundan, küçük dozlarda kullanılması tavsiye edilir.

Mor
(Mor) Renk koordinatları
Hex #800080
RGB (r, g, b) (128, 0, 128)
CMYK (c, m, y, k) (0, 100, 0, 50)
HSV (h, s, v) (300°, 100%, 50%)

Bir cevap yazın