National Geographic Fotoğraf Yarışması sonuçlandı 1

NATIONAL GEOGRAPHIC TÜRKİYE ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASININ TÜRKİYE AYAĞI SONUÇLANDI.
National Geographic Society’nin onuncusunu düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın Türkiye kazananları belirlendi. Akmerkez sponsorluğunda gerçekleşen yarışmanın Türkiye ayağında bu yıl yaklaşık 17 bin fotoğraf; İnsan, Doğa, Mekân ve Keşif (Akmerkez Özel) olmak üzere dört ayrı kategoride yarıştı.
National Geographic Türkiye’nin bu yıl Akmerkez sponsorluğunda düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Türkiye’nin önemli isimlerinden foto muhabiri Ara Güler, National Geographic Uluslararası Edisyonlar Fotoğraf ve Tasarım Editörü Darren Smith ve Sizin Kareniz Fotoğraf Editörü Monica Corcoran’ın yer aldığı Türkiye jürisi, National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın Türkiye ayağında yaklaşık 17 bin fotoğrafı değerlendirdi.
Yaklaşık 17 bin fotoğrafın katıldığı yarışma İNSAN, DOĞA, MEKÂN ve KEŞİF (AKMERKEZ ÖZEL) kategorisi olmak üzere dört farklı alanda gerçekleşti. Yarışmada ilk üç kategorinin birincileri Türkiye’yi National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda temsil etmeye hak kazandı. Akmerkez, özel kategorisi birincisini unutulmayacak bir Tayland Songkran Festivali seyahatiyle ödüllendirdi.
Ulusal yarışmanın İNSAN kategorisinde birincilik ödülünü Mustafa Zengin alırken, Mehmet Ali Poyraz ikinciliği, Uğur Bulut ise üçüncülüğü elde etti. DOĞA kategorisinin birincisi Volkan Taşdemir, ikincisi Adil Baran ve üçüncüsü de Oğuz İpçi oldu. MEKÂN kategorisinde Fahri Yılmaz birincilik ve büyük ödülün sahibi olurken, Fatma Demir ikinciliğe, Cüneyt Tomruk ise üçüncülüğe layık görüldü.
Büyük ödül ve Mekân kategorisi birinciliğine sahip olan Fahri Yılmaz Canon EOS 6D fotoğraf makinesi ödülüne hak kazandı. İNSAN ve DOĞA kategorilerinin birincileri Canon EOS 750D fotoğraf makinesine (18-55 lens ile) hak kazanırken her kategorinin ilk üçü National Geographic Türkiye iki yıllık dergi aboneliği ve NTV Yayınları kitap setiyle ödüllendirildi. Yarışma sponsoru Akmerkez, özel kategori birincisi Emre Tura’yı Tayland Songkran Festivali’ne unutulmaz bir seyahat deneyimiyle ödüllendirirken; kategori ikincisi Berkhan Oğulcan Akçay ve üçüncüsü Haluk Safi National Geographic Türkiye iki yıllık dergi aboneliği ile NTV yayınları kitap setine hak kazandı.
Uluslararası Yarışma Ödülü’ne layık görülen kategori birincileri, 2 bin 500’er dolar ödül kazanacak ve fotoğrafları National Geographic dergisinde yayınlanacak. Büyük ödülü alacak kişi ise toplamda 10 bin dolar ödül kazanacak ve Ocak ayının 2. haftasında National Geographic’in Washington D.C.’deki merkezinde yapılacak fotoğraf seminerine katılacak.
Yarışmayı kazanan fotoğraflar NG Türkiye Kasım sayısında ve ön elemeyi geçenler dahil olmak üzere tüm kazananlar yine Kasım ayı içinde www.nationalgeographic.com.tr sitesinde.