İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Piyalepaşa, ‘Piyalepaşa semt tarihi araştırması’ ile günümüze taşınıyor. Polat ve Piyalepaşa İstanbul sponsorluğunda, Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında hazırlanan ‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa’ sergisi 19 Şubat-30 Mart 2016 tarihleri arasında Rahmi M. Koç Müzesi’nde izleyiciyle buluşacak. Proje kapsamında Piyalepaşa ile ilgili biri fotoğraf albümü, diğeri kaynak olmak üzere Gökhan Akçura tarafından hazırlanan ‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa’ adlı iki kitap 19 Şubat’ta raflarda yerini alacak.

500 YILLıK BİR YOLCULUK
Rahmi Koç Müzesi’nde izleyiciyle buluşacak serginin içeriğiyle ilgili konuşan serginin küratörü Damla Özlüer, “Piyalepaşa semt tarihi projesi, İstanbul’un geçmişi çok iyi bilinmeyen bir semtinin yüzlerce yıl geriye uzanan hikayesini yazma fırsatıydı. Sergide, Piyalepaşa semtinin ve kurucusu Piyale Paşa’nın hikâyesi kadar çeşitli dönemlerden tanıklıkları izleyebilecek, İstanbul’un en eski haritalarından bir kısmının orijinallerini göreceksiniz. Bu sergiyi gezerken sizlere Akdeniz’in korsanları, Mimar Sinan’ın benzersiz dehası ve çiçek bahçelerinin kokuları eşlik edecek. Piyalepaşa’nın tarihini anlatacak sergi de, bir ‘tarih anlatımından’ daha fazlası olması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Sergi, girildiği andan itibaren ziyaretçilerini dönemin karakterleriyle karşılaştıracak, ilk adımından itibaren İstanbul’da 500 yıllık bir yolculuğa davet edecek şekilde tasarlandı” dedi.

OSMANLI ARŞİVLERİNDEN RAFLARA
‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa’ kitapların yazarı Gökhan Akçura ise “Piyalepaşa hakkında bir kitap hazırlamaya karar verdiğimizde, semtin önemine karşın hakkında yapılmış özel bir araştırmanın bulunmadığını gördük. Kanuni Sultan Süleyman dönemine ilişkin yapılan yayınlarda Piyalepaşa ismi çok az yer alıyordu. Kalabalık bir ekip olarak bir yıl kadar süren araştırma ve yazım çalışmalarımız sonucunda bu kitap ve sergi için gereken bilgileri ve imgeleri toplayabildik. Geniş bir bibliyografya taraması sonrası ve özellikle Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden sağlanan bilgilerle bu eksiklikleri gidermeye çalıştık. Mühimme defterlerinde yer alan bilgiler çalışmamızın boyutlarını genişletti. Aynı zamanda Piyale Paşa Camii ve Mahallesi de araştırmamız gereken diğer konular oldu. ‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa kitabı üzerinde bir hayli emek sarf ettiğimiz ve okuyucularına derin bilgiler sunan kaynak niteliğinde bir çalışma oldu. Piyalepaşa’ya dair tüm bilgilerin sunulacağı kaynak kitap ve görsel ağırlıklı olarak hazırladığımız albüm kitap 19 Şubat’tan itibaren tarih severlerle de buluşmak üzere raflarda yerini alacak” diye konuştu.