PowerUp! Yarışmasının kazananları belli oldu 1

EIT InnoEnergy tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen PowerUp! Yarışmasının kazananları Prag’da düzenlenen büyük finalde belli oldu. Türkiye ile birlikte Doğu ve Orta Avrupa’nın 23 ülkesinden enerji odaklı faaliyet gösteren toplam 299 startup’ın başvuru yaptığı ve Türkiye adına Şahin Çağlayan ve Utku Simitli tarafından kurulan Reengen’in katıldığı PowerUp!’ta kazanan ekip Estonya’dan Zubax olurken;ikincilik unvanı ve 10 bin Euro ödül Litvanya’dan WellParko’ya verildi. Üçüncülük ve 5 bin Euro’luk ödülü ise Çek Cumhuriyeti’nden Neuron Soundware kazandı.
Zubax ekibinin Teknik Araştırma Müdürü Pavek Kirienko yarışmayla ilgili şunları söyledi: “Bu organizasyona başvurmamızın sebebi, yarışmanın alanımızla birebir ilgili olmasıydı. Bu yarışma, yenilikçi fikirler ve bu fikirlere sahip ekiplere finansman ve destek sağlarken, startup’ların da teknolojik açıdan ilerlemelerine yardımcı oluyor. Yarışmadan zaferle ayrılmak bizim için çok motive edici bir sürpriz oldu. İyi bir fikrimizin ve potansiyeli olan iyi bir ürünümüz olduğunu aslında tahmin ediyorduk. Kazandığımız bu ödülü projemizi daha da geliştirmek için kullanıp, piyasadaki varlığımızı bir üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. ”
Jüri Başkanı, InnoEnergy Orta Avrupa İş Geliştirme Direktörü Christo Balinow, InnoEnergy’nin kuruluşundan bu yana geçen 7 yılda toplam 2 milyar Euro değerindeki inovatif projelere yatırım yaptığını söyledi. “Bizim desteğimiz sayesinde, bugüne kadar 80 ürün pazara çıktı” diyenBalinow,şimdi Zubax ekibinin de bu inanılmaz fırsatı yakaladığını söyledi.
Prag’da 19 Haziran’da gerçekleştirilen büyük finalde 15 yeni kurulmuş startup çözümlerini jüri, yatırımcılar ve medya temsilcileri huzurunda tanıttı. Katılımcılar; Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Litvanya, Letonya, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna, Estonya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Yunanistan’da yapılan ülke finallerini kazanan yarışmacılardan oluştu. Finalistler, yarışmaya başvuru yapan Türkiye ve 23 Orta Avrupa ülkesinden gelen 299 ekip arasından seçildi.InnoEnergy’nin sunduğu prestijli Highway® Hızlandırıcı Programı, Avrupa temiz teknoloji sektöründeki en iyi programlardan biri olduğu için yarışmadaki iddia da büyüktü.
MOL Goup Open Innovation Hub Başkanı ve Jüri üyesi Zsolt Winkler, şu değerlendirmede bulundu:
“PowerUp! bize Avrupa’nın her yerinden taze ve yepyeni fikirler ve çözümler getiriyor. Bu etkinliğe ikinci defa sponsor olmaktan gurur duyuyoruz. Şirketimizi dönüştürürken, bu gibi yarışmalar üzerinden yeni kurulan şirketlerle de bir araya gelmek, stratejimiz içinde önemli bir rol oynuyor.”
Enerjisa CTO’su Gül Erol, özellikle rekabet seviyesinin yüksek olmasından memnun olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Değişimin çok hızlı olacağı geleceğe, ancak yeni kurulan şirketlerle yani startup’larla inovatif ve çevik ortaklıklar kurarak ve sürdürülebilir çözümler üreterek ulaşabileceğimizi biliyoruz. Enerjisa olarak, bizi Avrupa’nın her tarafından en çarpıcı fikirlerle buluşturan PowerUp!’ın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”
RAFAKO S.A. Başkanı Michał Maćkowiak da, bu yıl rekabet seviyesinin çok yüksek olduğunu düşündüğünü belirterek, şunları ekledi:
“Bu yıl sadece enerji sektöründen şirketler değil aynı zamanda elektromobilite ve akıllı şehirler gibi alanlarda çalışan startup’ların da yarışmaya katılmış olmasından büyük memnuniyet duyduk. Yarışma, enerji sektörünün yanı sıra yukarıda belirttiğim alanlarda faaliyet göstererek gelir kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla farklı fırsatlar aramak açısından RAFAKO ile aynı yönde gelişiyor.
PowerUp!’ı startup’lar arasında yapılan diğer yarışmalardan ayıran en önemli özellik olan “Bootcamp” etkinliklerinde, büyük final öncesinde yarışmacılar iş modellerini test etmek ve sunum becerilerini farklı bir seviyeye yükseltmek için iki gün hazırlık yapıyorlar.

Leave a Comment