ÇILGIN İHTİYAR (Not: 2.5/5)
DIRTY GRANDPA
Yönetmen: Dan Mazer
Oyuncular: Robert De Niro, Zac Efron, Zoey Deutch, Aubrey Plaza, Julianne Hough
Yapım: 2016, ABD
Süre: 102 dk.

Robert De Niro, ‘Stajyer’ (‘Intern’) filminde canlandırdığı karakter gibi davranmayı sürdürüyor: Sanırım evde oturup “Şöyle sıkı bir proje gelsin de öyle oynayayım” yerine mümkün olduğunca fazla projede yer alıp hayatında ‘can sıkıntısı’na yer vermemek! Şaka bir yana, 2015’i üç uzun, bir de kısa metrajla kapatan ve en son iki hafta önce ‘Joy’da karşımıza gelen efsanevi aktör, bu hafta da ‘Çılgın İhtiyar’la (‘Dirty Grandpa’) huzurlarımızda.

‘Ali-G’ serisinin ve de Sacha Baron Cohen’in üç filminin yapımcılarından Dan Mazer’ın ikinci uzun metrajlı çalışması ‘Çılgın İhtiyar’, gençlik hayallerinden vazgeçip sistemin içinde sıradan bir avukat olmayı yeğleyen bir adamla, onu evliliğine bir hafta kala atacağı olası yanlış adımlardan kurtarmak için çabalayan delidolu dedesinin ilişkisini anlatıyor. Eski bir ‘Özel Kuvvetler’ mensubu olan dede, ‘steril’ torununu bir anlamda yoldan çıkarıyor. Ağırlıklı olarak ‘The Hangover’ı andıran, hafiften Bill Murray’li ‘Benim Komşum Bir Melek’ esintileri de sunan ‘Çılgın İhtiyar’, komedi anlayışı bakımından da az biraz ‘Borat’, az biraz da hafif ‘Farrelly Biraderler’ filmleri tadında. Lakin ne Borat ne de Farrelly Biraderler kadar uçlara savrulmuyor, savrulamıyor; bu haliyle de amorf bir çizgide duruyor. De Niro’nun böylesi bir karakterde karşımıza gelmesi ise takdire şayan mı, orası da tartışılır.
Sorrentino’nun filminin aksine yaşlılıkla hesaplaşmak ve hüznünü yaşamak yerine ait olduğu dönemi ‘Genç gibi yaşamak isteyenler’e seslenen “Orta karar bir komedi” diyerek noktayı koyalım…