Şakir Süter gazetecilik yarışması başvuruları başladı 1

Bergama Belediyesi tarafından Bergamalı gazeteci-yazar merhum Şakir Süter anısına bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Şakir Süter Gazetecilik Yarışması başvuruları başladı.
Bergama Belediyesi’nin İzmir’de görev yapan gazetecilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak ve başarılı çalışmaları özendirip ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirdiği yarışma 5 ayrı kategoride; Haber (yazılı ve görsel), inceleme-araştırma, röportaj, karikatür ve fotoğraf alanında yapılıyor.
Yarışma, İzmir ve ilçelerindeki basın-yayın organlarında çalışan gazetecilerin 15 Temmuz 2016- 15 Temmuz 2017 tarihleri arasındaki çalışmalarını kapsıyor. Gazeteciler için Sarı Basın Kartı zorunluluğu ise bulunmuyor. Adayların çalışmalarını en geç 4 Ağustos 2017 Cuma günü saat 17:30’a kadar Bergama Belediyesi Basın Bürosu’na teslim etmesi veya posta yoluyla iletmesi gerekiyor.
Çalışmalar, başvuru sürecinin sonunda ön jüri ve büyük jüri tarafından değerlendirilecek. Şakir Süter’in ölüm yıldönümü olan 27 Ağustos 2017 Pazar günü düzenlenecek ödül töreninde beş kategorinin dışında ayrıca Bergamalı gazeteci merhum Ahmet Ünaleroğlu ve Bergama Belediyesi adına da özel ödül verilecek. Yarışmaya katılmak isteyen adaylar detaylı bilgi ve başvuru formuna Bergama Belediyesi’nin resmi internet sitesi www.bergama.bel.tr “Kültür Sanat” kısmından ulaşabilirler.
Toplumun haber alma hakkı için zor şartlarda bu mesleği yapan basın emekçilerine ve onların eserlerine azda olsa katkı sunabilmek adına Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nı düzenlediklerini belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Gazetecilik mesleği ülkedeki en kutsal mesleklerden biri ve bu kutsal mesleği yılmadan yorulmadan yerine getiren ve olumsuz şartlara rağmen mücadele veren basın emekçilerini gönülden kutluyorum.
Sevgili büyüğümüz Şakir Süter bu mesleğe gönül vermiş, memleketini seven ve Bergama’nın çok değerli isimlerinden biriydi. 6 yıldır hem onun adına hem de bu mesleğe katkı sunabilmek adına bu yarışmayı düzenlemekten mutluluk duyuyoruz ve yarışmaya olan ilgi her yıl artıyor. Katılım gösteren tüm basın emekçisi arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.
BERGAMA BELEDİYESİ
6. ŞAKİR SÜTER GAZETECİLİK YARIŞMASI
ŞARTNAMESİ
Bergama Belediyesi tarafından, belediye haberleri yapan gazetecileri teşvik etmek, gazetecilerin mesleki gelişmelerini sağlamak, her yıl başarılı çalışmaları özendirip, ödüllendirmek ve bunları gelecek kuşaklara birer örnek olarak sunabilmek amacıyla, “6. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması”nı düzenlenmiştir.
YARIŞMA DALLARI :
1) Haber (Yazılı ve görsel)
2) İnceleme-Araştırma
3) Röportaj
4) Karikatür
5) Fotoğraf
KATILIM KOŞULLARI :
1) Yarışmada sarı basın kartı koşulu aranmaz.
2) Yarışmaya, İzmir ve ilçelerindeki basın-yayın organlarında çalışan gazeteciler 15 Temmuz 2016 ile 15 Temmuz 2017 tarihleri arasında yayınlanan eserleri ile katılabilir.
3)Yarışmaya en fazla iki dalda birer eser gönderilir.
4)Yarışmaya katılacak eserlerin, sunuş yazısıyla birlikte kapalı bir zarf içinde en geç 4 Ağustos 2017 Cuma günü saat 17:30’a kadar Bergama Belediyesi Basın Bürosu’na teslim edilmesi veya posta ile gönderilmesi gerekmektedir.
5) Yarışma jürisine sunulmak üzere yarışmacılar, eserlerin yayımlandığı gazete ya da derginin en az bir adet orijinali ile 5’er adet fotokopisini hazırlamalıdır.
6) Televizyon haberiyle yarışmaya katılacak gazeteciler, haberin yer aldığı görüntü CD’lerinden birer adet teslim etmelidir. Televizyon çalışanları ayrıca, yarışmaya katıldıkları eserin yayın tarihini, saatini ve hangi haber bülteni ya da program içinde yer aldığını belirten onaylı belgeyi de göndermelidir. Koşullara uygun olmayan eserler değerlendirmeye alınmaz.
7) Herhangi bir yarışmada dereceye girmiş eserler değerlendirmeye alınmaz. Bu durum jürinin sonuçları açıklamasından sonra anlaşılırsa ödül geri alınır.
YARIŞMA JÜRİSİ :
Belediye tarafından oluşturulan ön jüri, eserlerin katılım koşullarına uygun olup olmadığını denetler. Uygun olmayan başvurular Büyük Jüri’ye sunulmaz.
Büyük Jüri, Bergama Belediyesi’nin İzmir’de görev yapan gazetecilere daveti ile belirlenir. Büyük Jüri en az 7 üyeden oluşur. Ön Jüri’de Belediyeyi temsil eden üye, Büyük Jüri’de de raportör olarak görev yapar. Yarışmaya katılanlar Büyük Jüri üyesi olamaz.
Ön Jüri çalışmalarını tamamladıktan sonra, eserler büyük jürinin değerlendirmesine sunulur.
Büyük Jüri, her beş yarışma için Ön Jüri’den geçen eserleri inceler ve değerlendirir.
ESERLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ :
1) Büyük Jüri, en az 5 üyenin katılımıyla toplanıp karar alabilir.
2) Büyük Jüri ilk toplantısında Jüri Başkanı’nı seçer.
3) Büyük Jüri değerlendirme yöntemine kendisi karar verebilir.
4) Her dalda tek esere ödül verilir. Ancak Büyük Jüri, özendirme veya Jüri Özel Ödülü de verebilir. Sayısını jüri belirler.
5) Değerlendirme sonucu ayrıca, gazeteci Ahmet Ünal Eroğlu ve Bergama Belediyesi adına da özel ödül verilecektir.
6) Büyük Jüri toplantısı sonrası sonuçlar, tutanak altına alınır ve jüri üyelerine imzalatılır.
7) Yarışma ödülleri ve plaketler, Şakir Süter’i anma günü olan 27 Ağustos 2017 Pazar günü hak sahiplerine sunulacaktır.

Leave a Comment