Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması’nın  finalistleri belli oldu! 1

Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından Multi Channel Developers (MCD) işbirliğinde çocukların yaratıcılığını desteklemek amacıyla düzenlenen “Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması”nın 10 finalisti belirlendi. Finalistlerin projeleri, 27 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında samsunggeleceginmucitleri.com adresi üzerinden oylamaya sunulacak.
İstanbul, 28 Nisan 2015 – “Dünyaya ilham ver, geleceği tasarla” vizyonu doğrultusunda, gençlerin ve çocukların eğitimine farklı projelerle katkıda bulunan Samsung, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve MCD işbirliği ile düzenlenen ve ana sponsorluğunu üstlendiği “Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması” ile çocukların yaratıcılığına destek vermeyi sürdürüyor.
3 finalist halk oylamasıyla seçilecek
Ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin çevre, enerji, sağlık ve teknoloji dallarındaki projeleriyle katıldığı yarışmada belirlenen 10 finaliste ait 10 projenin video’ları, 27 Nisan tarihine kadar Kidz TV’de yayınlanmaya devam edecek. Ardından, finalistlere ait toplam 10 proje, 27 Nisan – 3 Mayıs 2015 tarihleri arasında Daily Motion Türkiye Web Portalı üzerinden oylamaya sunulacak.
Projenin web sitesi samsunggeleceginmucitleri.com üzerinden Daily Motion’a yönlendirilecek olan oylama sonucunda 3 finalist belirlenecek.
Öğrencilere bilimi sevdirerek onları yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek, yaratıcılıklarını pekiştirmek ve yeteneklerini görmelerini sağlayarak özgüvenlerini arttırmak üzere ilk kez 2013 yılında hayata geçirilen “Samsung Geleceğin Mucitleri” yarışmasıyla Samsung, Türkiye’de pozitif bilimlerin gücüne inanan ve evrensel değerlere sahip çıkan yaratıcı bir neslin yetişmesine katkıda bulunmayı da hedefliyor.
“Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması”nda finale kalan 10 proje:
Acil Durum Saati
Kaan Telgeren – Kuzey Erkara
Terakki Vakfı Okulları / İstanbul
İlaçlarını zamanında içmesi gereken hastalar için zamanı geldiğinde uyarı veren ve içerisinde ilaçların da olduğu cepli saat.
Ağrısız Sedye
Nur Sena Şanlı
Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu / Afyonkarahisar
Hastanelerde sedyeden yatağa ve yataktan sedyeye aktarımlarda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıracak hareketli bir sedye sistemi.
Akıllı Araç
Tolga Ülker
Bahçeşehir Koleji Florya Ortaokulu / İstanbul
Trafik kazalarını ve trafik kurallarının ihlallerini engellemek amacıyla geliştirilmiş Akıllı Araç projesi iki adımdan oluşuyor.
Akıllı Ehliyet: Çip içindeki yazılımla GPRS üzerinden GPRS donanımlı trafik levhalarıyla iletişim kurarak sürücünün kurallara uygun araç kullanmasının zorunlu hale getirilmesi.
Alkolmetre: Sürücünün aracını ancak konsül üzerindeki alkolmetre cihazına üfleyerek çalıştırabilmesi.
Ayakta Kalma
Doğa Tekneci – Fatma Caner
Özel Darüşşafaka Ortaokulu / İstanbul
Otogarlar, havaalanları, duraklar ve hatta otobüslerde yer olmadığında ya da valizlerin çalınmasına karşın geliştirilmiş oturma aparatlı bir valiz modeli.
Çantam Beni Düşünür
Hüseyin Ömer Demirci
Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi / Niğde
Ağır çanta taşımaktan doğan destek ve hareket sistemi rahatsızlıklarını önlemek amacıyla geliştirilen, yanlış taşıma esnasında sesli ikaz veren bir sistem.
Fişmatik
Tuana Daş
Özel Doğu Ataşehir Ortaokulu / İstanbul
Fişi prizden çıkarırken öncelikli olarak emniyeti ve sonrası için kullanım kolaylığı sağlayan aparat sistemi.
İlaç Saati Hatırlatıcı
Veli Armağan Alper Sevim
İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi Özel Ortaokulu/ İstanbul
İlaçlarını almayı unutanlar için ilaç saatlerini hatırlatan ve içerisinde alınması gereken ilaçları da barındıran ve saati geldiğinde sunan elektronik cihaz
Mix Pot
Asya Kaleli – Eylül İrtürk
Terakki Vakfı Okulları / İstanbul
Herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan çorba gibi pişerken sürekli karıştırılması zorunlu yemeklerin zahmetsizce karıştırılması için tasarlanmış bir sistem.
Sulamasanız da Yaşarız
İlayda Aysen İşeri
VKV Koç Özel Ortaokulu / İstanbul
Suyu emen ve ısıyla birlikte geri salan kimyasallarla (bebek bezlerinin içinde bulunan poliakrilat adlı kimyasal madde ile) günlük hayatta ve canlı yaşamını desteklemek için kullanılabilecek alanların yaratılması.
Unutma Beni
Hakan Berke Şirvan
Özel Rota Ortaokulu / İzmir
Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan ve insanların hayat standartlarını düşüren demans hastalığını geciktirmeyi veya ortaya çıkmasını engellemeyi amaçlayan proje, günlük yaşamda kullanılan kişisel ve önemli bilgileri içeren obje görselleriyle hafızayı güçlendirmeyi hedefliyor.

Leave a Comment