Sanal ortamın para birimi Paykasa 1

Paykasa, internette alışveriş yaparken kredi kartı kullanmak istemeyenler için, dünyamıza sunulan alternatif bir sanal para sistemidir. Kişilerin para yatırma, çekme ve ödeme yapmalarına imkân sağlar. Bunların alışverişte hem ödeme kolaylığı açısından hem de pratik olması sebebiyle kredi kartı kullanımı ve kredi kartından sonra piyasa atılan Paykasa olduğunu görebiliriz. Kredi kartı kullanımı ödeme seçeneği olarak vadeye bölününce ekonomik gibi görünse de yanlış kullanım sonucu can sıkıcı bir durum halini alabiliyor.

Paykasa kart sistemleri İngiltere merkezlidir. 16 haneli dijital pin kodundan oluşur. Kredi kartından farklı olan ucuz Paykasa, tek kullanımlıktır. Tek kullanımlık olması nedeniyle güvenilir bir sistemdir ve belirli limitlerden oluşur. Bu limitler 10, 15, 20, 25, 50, 100 ve 250 Euro’luk kart limitleridir. Günümüzde birçok internet sitesi bu sistemi kullanmaktadır. Facebook, Skype bunlardan bazılarıdır. Kartı online alışveriş sitelerinde, havayolu şirketlerinde, oyun sitelerinde, ve daha birçok internet sitesinde kullanabilmekteyiz. Ancak ülkemizde kart satışları resmi olarak yapılabilmektedir, sanal ortamlardaki reklamlar ile bulunmaktadır. Kartlar İngiltere üzerinden ülkemize gelmektedir. Bu yüzden birçok sitede komisyon uygulanmaktadır. Örnek verecek olursak, 20 Euro kart almak istediniz. Ancak siz web sitesine 60 TL ödemektesiniz. Euro fiyatının 2,6 TL olduğu düşünüldüğünde Türk Lirasıyla 52 TL ödemiş olursunuz. Yani bu aradaki 8 TL fark komisyon olarak alınmaktadır. Bu tabi ki Euro’luk paykasa sisteminde geçerlidir. Aynı zamanda paykasa sisteminde Amerikan Doları, İsveç Kronu gibi çok sayıda para birimiyle de kod satın almanız mümkündür.
Özetle Paykasa kart, internette en güvenli ödeme yolunu size sağlar. Risksiz alışveriş yapmak isteyen kişiler, online oyun oynayan gençler ve daha birçok insan bu ödeme yoluna başvurmalıdır.
Kaynak :