“Scrabble” 4.Uluslararası Antakya Film Festivali’nde Yarışacak 5

Sosyal ve ekonomik açıdan birbirinden farklı dört kadını, Scrabble oyununun başına oturturken kaderlerini ve trajik sonlarını masaya yatıran “Scrabble”, bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Uluslararası Antakya Film Festivali” Kısa Film bölümünde “Altın Defne” için yarışacak.
Önceki filmi “Nerdesin Aşkım?” ile katıldığı festivallerden başarı ile dönen Merve Gezen, yazıp yönettiği yeni filmi “Scrabble” hakkında şunları söylüyor:
“Türkiye’de doğup büyümüş bir kadın olarak bu ülkede şiddete maruz kalıp öldürülen kadınların dramını gözler önüne sermek istedim. Bu senaryoyu yazarken son beş senede işlenen kadın cinayetlerini, yerlerini, öldürülme nedenlerini, öldürülme şekillerini, yaşlarını, aile profillerini içeren sayfalarca yazı ve haber okudum. Dolayısıyla film, gerçek olaylardan esinlenilerek yazıldı. Ancak beni, bu senaryoyu yazmaya iten en önemli olay, Şubat 2015’te evine giderken vahşice öldürülen Özge Can Aslan adlı üniversite öğrencisidir”
Türkiye’deki kadın sorunlarını, dört kadın karakter üzerinden başarıyla eleştiren “Scrabble”ın başrollerinde ise Janset Paçal, Defne Halman, Kadriye Kenter ve Özge Erdem gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Başarılı dört kadın oyuncuya filmde Asyak Akınhay ve Cemre Naz Derin adlarında iki çocuk oyuncu da eşlik ediyor. Film, son olarak 1-6 Kasım tarihlerinde düzenlenen 17. İzmir Kısa Film Festivali seçkisinde yer almıştı.

Leave a Comment