Sedef çalarkan dan ''4 mevsim osmanlı'' tasarımları 1

Birçok ilde ve ülkede kültür defilesi başlığı ile gerçekleşen ve Şehr-i Medeniyet Osmanlı Kültür Defilesinin ulusal uluslararası özel tasarımı olan logoünlü tasarımcı Sedef Çalarkana ilham kaynağı oldu. Çalarkan’ın tasarımları Fetih Haftası çerçevesinde yerini almaya hazırlanıyor.

Yapımcı Savaş Uğurlu, alanında en başarılı isimler arasında yer alan Sedef Çalarkan ile bu projeye girme sebebini, ‘’Bazı motifler vardır, daha ilk görüldüğü anda geçmişin izlerini yaşatır, bir bağ kurarsınız aranızda. Şehr-i Medeniyet İstanbul (Osmanlı) Kültür Defilesinde kullanılan uluslararası logomuzu Fetih kapsamında ‘4 mevsim Osmanlı’ olarak yaşayacağız. Ülkelerin kültürleri, Milletlerin yaşadığı dönemi, kültürünü anlatan bir sır gibidir. Bu sırla beraber Türk motiflerinin estetik yapısını ve zenginliğini taşıyabilecek dönemin tasarımlarını günümüze uyarlayarak herkesin gündelik hayatta giyebilmesi için tasarlanacak özel koleksiyon birçok kişinin beğenisine sunulacak. Sedef Çalarkan’ın tasarımları geçmişin tasarım geleneğini stilize ederek buluşturmak amacıyla tasarlanmıştır.

“Yeni bir moda akımı olmasını umuyoruz”

2005 yılında kurduğu “Osman” markasıyla Neo-Osmanlı akımının Türkiye’deki öncüsü olan ve bu akımın dünyaya yayılmasında büyük rol oynayan önemli Türk tasarımcılarından Sedef Çalarkan, İstanbul’un fethi için t-shirtler tasarladı. Osmanlı motiflerinin modadaki yansıması denilince akla gelen ilk isim olan Çalarkan bu özel koleksiyonda, yüzyıllar öncesinden gelen sembol öğeleri kullandı. Dönemin vazgeçilmezi taşlar ve fesler, modern kesimli t-shirt’lerlekombinlenerekstil sahibi parçalar haline getirildi. Tüm tasarımların özenle işlendiği kreasyonda özellikle üzerinde “fes giymiş kadın” silüeti bulunan t-shirt’ler, aykırı görünümleriyle dikkat çekiyor. İstanbul’un fethinin 562. Yılının kutlandığı 2015 yılında Çalarkan imzalı tasarımlar, moda avcılarının vazgeçilmezi olacak.

Leave a Comment