19. yy. ressam seyyahlarından Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve ressam Ayvazovski’nin İstanbul’u anlatan tabloları, “dijital seyahatnameler” olarak dev boyutlu perdelerde hayat buluyor. Bu anlamda dünyada bir ilk olacak. 35 dakikalık Pitoresk İstanbul, gruplar halinde gezilebilecek.

12 Mart’ta İstanbul Deniz Müzesi’nde başlayacak dijital serginin genel yönetmenliğini Bülent Özükan, müzik yönetmeniliğini Anjelika Akbar, sanat yönetmenliğini ise Murat Öneş yürütüyor.

Boyut Yayın Grubu’nun dijital restoratör ve animatörlerden oluşan geniş bir ekip bir yılı aşkın zamandır hazırlanıyor. İstanbul’da tablolar perdelere watchout sistemiyle yansıtılıyor.

Sergide dünyaca ünlü 6 ressamın tabloları yer alacak

Dünyada bir ilkin gerçekleştirileceği Pitoresk İstanbul’da, dünyaca ünlü 6 ressamın ”Codex Art” teknikleri ile watchout sistemiyle perdelere yansıtılarak hazırlanan tabloları yer alacak.

Sadece müze ve nadide koleksiyonlarda bulunabilen bu sanatçıların gravür ve tablolarına büyütülüp bakıldığında, tabloların ilginç detaylarına tanıklık edilecek.

İngilizce ve Arapça altyazılarla desteklenen sergi, İstanbul ziyaretçilerine 200 yıllık bir zaman öncesini yaşatmayı amaçlıyor.

22 Mayıs’a kadar sürecek olan serginin biletleri satışa sunulmaya başlandı.

35 dakika sürecek görsel bir show’a hazır mısınız?

İstanbul Deniz Müzesi Barbaros Salonu’nda başlayacak serginin gezilen bölümlerinde, 6 sanatçı için ayrı ayrı interaktif ekranlardan bilgiler veriliyor.

Orijinal eserlerin de yer alacağı bu bölümden sonra 4,5 metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğunda dev yüzeylerin bulunduğu CodexArt salonuna geçiliyor.

19’uncu yüzyıl İstanbul görünümleri, döneminin müzikleri eşliğinde 35 dakikalık bir görsel show olarak izlenebiliyor.

Resim sanatını, müzikle harmanlayan sergiyi Cuma ve Cumartesi akşamları ziyaret edenler 19:00-22:00 saatleri arasında Anjelika Akbar’ın canlı performansını izleyebilecekler.

Pitoresk; yüzyıllar öncesinin mimarisini ya da manzaralarını resmedilmeye değer cezbedici ve gizemli güzellikler olarak tanımlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.pitoreskistanbul.com