Sony fotoğraf ödülleri sahiplerini buldu 1

Şenbak’ın ‘Horoz Dövüşü’ adlı fotoğrafı on Açık kategorisi arasından en iyi fotoğraf seçildi. Serbest fotoğrafçı ödül olarak bir Sony a6000 fotoğraf makinesinin sahibi oldu.

Ödüllü fotoğrafı hakkında konuşan Şenbak, “Fotoğraf, 19.05.2015’te Endonezya’da çekildi. Yerel kıyafetler giyen iki adam, horozları dövüşe hazırlıyor. Endonezya’da horoz dövüştürmek resmen yasak. Nitekim, bu sahne de sadece fotoğraf için mizansen olarak hazırlandı; yoksa horozları dövüştürmüyorlar. Adamlar, horozları rahatsız edip kızdırmak için ağızlarına doldurdukları suyu suratlarına püskürtüyorlar. Bu işlemin ardından horozları salmaları halinde, horozlar hemen dövüşe tutuşuyorlar ama söylediğim gibi böyle yapılmadı. Fotoğrafa hafif bir hareket bulanıklığı efekti kaymak istediğim için, 1/15 saniye gibi nispeten uzun bir pozlama süresi ile çektim” dedi.
Şenbak’ın fotoğrafı  22 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Somerset House’da düzenlenecek olan 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi’nde ve yıllık Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kitabında da yer alacak.
Türkiye Ulusal Ödülü’nde ikinciliği kazanan fotoğrafçı ise ‘Çocukluğum’ adlı fotoğrafıyla Gültekin Alkurt oldu.
2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri
Arjantin’den Avustralya’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki 60 ülkede gerçekleştirilen Ulusal Ödül programında, her bir ülkeden, bir fotoğrafçının çektiği en iyi fotoğraf seçilerek ödüllendiriliyor