Sosyal Medya Tasarım Trendleri 1

Sosyal Medya Tasarım

Günde saatlerce vakit geçirdiğimiz sosyal medya platformlarında dikkat çekici tasarımlarla zaman zaman karşılaşmaktayız. Tasarımların zaman içerisinde değişim göstermesiyle birlikte sosyal medya tasarım alanında ciddi gelişmeler yaşanabiliyor. Fotoğraf paylaşım platformlarında grafik ve tasarım kurallarına bağlı kalınmadığı görülmekte. Dikkat çekici bir biçimde yapılan grafik çalışmaları hedef kitle açısından oldukça önemli bir rol oynamakta.

Sosyal medyanın gücünü etkili bir şekilde kullanmak adına sürekli olarak değişen tasarım trendini takip gereklidir. 3D Tasarımlardan info grafiklere, sanatsal çalışmalardan illüstrasyonlara kadar her alanda değişen tasarım trendini yakalamak sosyal medyada size güç katacaktır. Sosyal medya platformlarında öne çıkmak adına yapılan bu tasarım kampanyaları ziyaretçi sayısını arttırmakla beraber sosyal medya profillerinde uyum sağlamakta.

Sosyal Medya Grafik Tasarım

Sosyal medya platformlarında büyümek ve ziyaretçi çekmek adına grafik tasarımlarının yaptırılması gerekmektedir. Bu grafik tasarımlar hem kurumsallaşma açısından hem de vizyon açısından büyük bir rol oynamaktadır. Grafik tasarım sektöründe her geçen gün ciddi bir büyüme yaşanıyor. Sosyal medyada adını duyurmak isteyen tasarımcıların ihtiyaçları gidermek adına yaptığı binlerce çalışma bulunmakta.

Günümüz de Sosyal Medya Ajansı araştırması yapan birçok kullanıcı bulunmakta. Medya ajansları yaptıkları sıkı çalışma ile birlikte kullanıcı hedef kitlesi analizi yaparak gerekli grafik ve tasarım ürünlerini ortaya koymakta. Grafik alanında yapılan her türlü çalışmanın geri tepki açısından oldukça önemli bir rolü bulunuyor. İyi bir tasarım ve grafik bilgisi olan kişilerden oluşan bu ajanslarda her tasarım için şablon kullanılmıyor. Tam aksine kullanıcı ve kategorilere özel yeni bir çalışma platformu oluşturulmakta.

Sosyal Medya Ajansı

Sosyal medyanın gücünü çok daha doğru kullanmak adına sizler için kurulan sosyal medya ajansı adı altında ki topluluklar ile ziyaretçi çekmeniz çok daha kolay olmaktadır. Özellikle hedef kitle analizi yapma konusunda bilgi birikiminizin olmaması herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu ajansların yaptıkları işler ile sosyal medya gönderileri adına grafik ve tasarım çalışmalarına öncelik verildiği görülmektedir.

Sosyal medya üzerinde grafik paylaşımı yapan kullanıcıların şablon, dizayn gibi konularda ki performansı değerledirmeye alınmakta. Her grafikerin kendi hayal dünyasına göre geliştirdiği bir grafik dünyası bulunmaktadır. Grafik ve şablonlara bakarak kulanıcıların hedef kitlesi hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Öyle ki günümüz de binlerce grafiker ve tasarımcının sosyal medya da hizmet verdiği görülmektedir.

Sosyal Medya için Tasarım

Sosyal medya platformları adına yapılacak olan tasarımlar birbirinden çok farklı olabilmektedir. Sosyal medya platformları gibi her çeşit insanın, farklı kategoriler üzerinde çalışma göstermesiyle birlikte sosyal medya için tasarım çeşitleri de farklı olabilmektedir. Medya üzerinde yapılan birbirinden bağımsız olan bu şablon ve tasarımların da kuşkusuz kaliteli olması oldukça önemlidir.

Sosyal medya üzerinde paylaşım yapan kişiler daha çok ikiye ayrılır. Kişisel olarak paylaşımlar ve hizmet alanında yapılan paylaşımlar birbirinden çok daha farklı olabilmekte. Kişisel paylaşımlarda kullanıcılar kendi bilgi birikimi ile fotoğraf ve video alanında tasarım yapmak ya da en basitinden efekt ekleme konusunda bilgi sahibi olan kişilerden oluşmaktadır. Hizmet alanı dediğimiz ise grafik ve tasarım alanında bilgisi bulunan herkesin içerisine girdiği kişilerdir.

Sosyal Medya Tasarım Trendleri 2020

2020 Yılı sosyal medya tasarım trendileri birbirinden güzel farklı şablonları içeren tasarımlardan oluşuyor. Özellikle 2018 yılından itibaren illüstürasyonların yayılmasıyla birlikte insanların bu tür çalışmalara yatırım yaptığı da istatistiklerde ortaya çıktı. İllüstürasyonların resim ve video içerisinde yer almasıyla birlikte göze batan, dikkat çekici bir tasarım ürünü oluşturmak mümkün olmakta.

3D Tasarımlar

3D Tasarımlar oluşturdukları ve nihai olarak amaçladıkları kategorilere göre çok daha iyi bir kullanıcı optimizasyonu sunmaktadır. Etkileşim açısından hiç bir sıkıntısı olmayan bu tür tasarımlar hem sosyal medya da yankı uyandırıyor hem de ziyaretçi – etkileşim oranını yüksek bir seviyeye çekiyor. 3D tasarımlar şablonsal alanlardan ziyade sıfırdan hazırlanmakta. Yapılan bu tasarımlar kullanıcıyı sıkmayan bir reklam ağı haline gelebiliyor.

Dünyada en çok dikkat çeken grafik türlerinden biri olan 3D tasarımlar hareketli objeler ile birlikte illüstrasyonların bir alt kademesini de oluşturuyor. Hareketli objelerin sabit objelere göre %73 gibi ciddi bir oranda çok daha iyi bir etkileşim kazandırdığı da istatistikler ile göz önüne serildi. 3D tasarım yaptırmak isteyenlerin etkileşim alanında ihtiyacı olduğu zaman rahat bir şekilde giderebileceği bir tasarım türü olarak biliniyor.

İllüstrasyonlar

3D Tasarımlardan sonra hareketli objelerin lideri olarak bilinen bu tür çalışmalar sosyal medya trendleri 2020 listesi arasında yerini alıyor. Hareketli objelerin yanında gif tarzı bir dosya oluşumu içerisinde bulunmasıyla da hedef kitleyi sayfaya çekebiliyor. Sosyal medyada yapılan grafik ve tasarımlar arasında %48 ile en çok tercih edilen grafik türü olduğu bilinmekte. İllüstrasyonların her geçen gün gelişmesiyle birlikte aynı şeylere bağlı kalınmaması da sağlanıyor. Her geçen gün yenisi eklenen illüstrasyon ailesi içerisinde yüzbinlerce şablon bulunmakta.

İllüstrasyonların sosyal medya ajansı içerisinde kullanılması ile kullanıcıların takipçiler ile arasında ki etkileşimde yüksek kalmakta. İllüstrasyon çalışmaları yapılırken sosyal medyaya hakim olmak oldukça önemlidir. Kullanıcıların kitle yönetim kontrolü ve gezinme bilgilerini istatistikler yardımıyla inceleyerek gerekli illüstrasyon çalışmaları yapılabilmektedir.

Grafik Çalışmaları

2020 yılında sosyal medya için tasarım konusunda başarılı olacak çalışmalardan biri de grafik çalışmalarıdır. Grafik çalışmaları hem efektler üzerinde bıraktığı etki ile hem de kullanıcıların tasarım içerisinde yönelmesi gereken alanları renklendirme argümanıyla iyi bir şekilde optimize eden tasarımlardır. Grafik çalışmaları 2020 yılının içerisinde daha çok reklam kampanyalarında görülmekle beraber kişisel çalışmalarda da kullanılabilir.

Kişiselleştirilmiş çalışmalar ile birlikte şablonlara bağlı kalınmadan yapılan performanslar da değerlendirmeye alınmakta. Grafik çalışmalarının arama motorları ile optimizasyonu adına kişisel çalışmaların da değerli olduğu tahmin edilmekte. Grafiksel yapılan çalışmaların sosyal medya ajansı alanında yapılan tasarım türlerinde lider sırada olduğu bilinmektedir.

Grafik alanında yapılan performans çalışmalarında kalite önemli bir rol oynamaktadır. Grafik tasarımlarının bloglardan çıkıp sosyal medyaya yayılmasında ki en büyük etken ise kişisel porfolyolar oluşturmaktadır. Şablonların yerini alan kişisel tasarımlar ile birlikte artık kitlesel çekimi grafikler ile sağlamak mümkün olmakta. İyi bir grafik çalışması için saatlerce üzerinde oynanma bile yapıldığı bilinmektedir.

Sosyal Medyada Tasarımların Gücü

Sosyal medya kullanıcılarına erişmenin en önemli kaynağı grafik ve tasarım yaptırmaktan geçmektedir. Yapılan grafik ve tasarım çalışmaları sonucunda hedef kitleye çok daha kolay bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. Özellikle sosyal medya ajansı olarak her türlü grafik ve tasarım alanında çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Bu ajanslar hem kullanıcıların dikkatini çekecek hareketli ürünlerin yerleştirilmesini yaparak hem de şablon belirlemesinde karar vererek önemli bir konuya imza atmaktadır.

Sosyal medya için tasarım yapan kullanıcılar medyanın gücünün farkında olan kişilerdir. Bir işletme için müşteri çekmenin en önemli ve kolay yolu sosyal medyadır. Müşterilerin ağ kaynağı sosyal medyadan geçmektedir.  İnternet üzerinden sosyal medya alanında yapılan tasarımsal çalışmalar hem işletmelerin kolayca büyümesini hem de kullanıcıların gerekli tasarımsal ürünlerini yaymasını sağlamaktadır. Grafik paylaşımı yapıldıkça hem ortaya çıkan ürün hem de reklam faaliyetleri hızlıca yayılmaktadır.