Stajyer Avukatlar Arası Kurgusal Duruşma Yarışması yapıldı 5

İzmir Barosu’na kayıtlı stajyer avukatlardan oluşan 18 takımın başvurduğu yarışmanın finallerine dört takım katılmaya hak kazandı.
Jüri üyeliklerini İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Cevdet Ekizoğlu, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem ve İzmir Barosu Üyesi Avukat Mustafa Nevhan Akyıldız’ın yaptığı yarışmada, Stj. Av. Seda Yağmur Sümer, Stj. Av. Seray Çelik ve Stj. Av. Bahar Bozkurt’tan kurulu takım birinciliği, Stj. Av. Servet Aksoy, Stj. Av. Gökçe Atilla ve Stj. Av. Meltem Tektaş’tan kurulu takım ikinciliği, Stj. Av. Emrah Saran, Stj. Av. Vildan Yalçın, Stj. Av. Ümran Aktaş ve Stj. Av. Elif Doğan’dan kurulu takım ise üçüncülüğü kazandılar.
Yarışma öncesi bir konuşma yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, bu tip yarışmaların mesleğe pratik anlamda hazırlanma açısından son derece yararlı olduğunu belirterek İzmir Barosu olarak genç avukatların mesleğe hazır olarak başlamaları için gerek teorik gerekse pratik anlamda yoğun bir staj programı uyguladıklarını dile getirdi. Av. Aydın Özcan bundan sonra da, iş hukuku, aile hukuku, ceza hukuku ve değişik alanlarda kurgusal duruşmalar yapılmaya devam edileceğini söyledi.
“İzmir Barosu’nun üniversitelerle, adliye ile ve meslektaşlarımız ile kurmuş olduğu diyalog ve iyi ilişkiler sayesinde özellikle staj eğitim alanında olmak üzere meslektaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyor, sizleri mesleğe en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyoruz” diyen Av. Aydın Özcan bu birliktelik sayesinde İzmir Barosu’nun Türkiye’de parmakla gösterilen bir baro haline geldiğini belirtti. Staj Eğitim Merkezi’nde gönüllü seksenin üzerinde avukatın görev yaptığını belirten Özcan “bu vesileyle Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen yarışmada da İzmir Barosu’nu çok başarılı bir şekilde temsil eden genç meslektaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
İzmir Barosu Başkan Yardımcısı ve Staj Eğitim Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mustafa Çetin ise kurgusal duruşmaların amacının stajyerleri mesleğe pratik olarak hazırlamak, bir ekip olarak birlikte başarmak, birlikte hareket etmek duygusunu geliştirmek olduğunu söyleyerek, İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezi’nin ceza, aile, iş hukuku ve ticaret hukuku konularında yılda ortalama yirmi tane kurgusal duruşma yaptığını dile getirdi.

Leave a Comment