Teknolojik Gelişmeler Hayatımızı Nasıl Kökünden Değiştirdi?

Sürekli ilerlediğimiz, daha önce hayal edilmesinin bile güç olduğu gelişmelerin günlük hayatımızın sıradan alışkanlıklarına dönüştüğü bir dönemde yaşıyoruz. Teknoloji adeta bir yarışa dönüştü, şirketler hep daha yenisini ve iyisini yapmak için birbirleriyle durmaksızın mücadele ediyor. Şu anda bizi hayrete sürükleyen bir şeyin kısa bir süre sonra ilgimizi bile çekmeyeceğini söylersek abartmış olmayız.

Bu hızlı gelişmelerin hayatımıza ne kadar büyük etkisinin olduğunu hiç kimse inkar edemez. Bu yazımızda teknolojik gelişmelerin hayatımızı nasıl kökünden değiştirdiğini ve nasıl kolaylaştırdığını, yaşam kalitemizi arttırdığına değineceğiz.

İnsanlar Artık Dünyaya Daha Rahat Ulaşıyor

Eskiden insanlara yapılan haksızlıklar ve kötü muameleler karanlıkta yiter giderdi. Artık tacize uğrayan, hakkı yenen veya yardıma muhtaç insanların sesleri daha yüksek çıkıyor. İnsanlar başlarına gelen olayları çok hızlı bir şekilde kitlelere iletebiliyor.

Sosyal medyanın bu konudaki gücü yadsınamaz. Düzenlenen çeşitli kampanyalar ve insanların her türlü sorunlarını paylaşabilecekleri çeşitli platformlar insanların dünyada yalnız olmadığını anladılar. Kısa süre içerisinde destek almak, hatta bireysel sorunlar için para toplamak bile özel platformlar sayesinde çok kolay hale geldi.

İnsanların yardıma muhtaç kişilere ulaşması da aynı şekilde kolaylaştı. Yüksek işlem ücretleri ve bunaltıcı, sorun çıkması yüksek para transfer yöntemleri eskide kalıyor. Diğer ülkelerdeki yardım derneklerine ve yardıma muhtaç kişilere bir iki tıkla, güvenli para gönderebiliyoruz.

Bilgi Akışı Çok Hızlandı

İnternetin yaygınlaşmasıyla ve her yerde internete bağlanmamızı sağlayan mobil cihazlarımız sayesinde bilgiye ihtiyacımız olduğu anda ulaşabiliyoruz. Bu sayede, bırakın bilgiye sadece gazetelerden ve kitaplardan ulaşabildiğimiz dönemi, bilgisayara mahkum olduğumuz dönemden bile çok daha hızlı bilgi akışı sağlanabiliyor.

İnsanlar etraflarında yaşanan olayları sosyal medya aracılığıyla duyurarak haberlerin hiç olmadığı kadar hızlı yayılmasına katkı sağlıyorlar. Artık çoğumuz önemli bir olay olduğunda televizyondan önce sosyal medya hesaplarımızı açıyoruz. Elbette bilgi akışının hızlanması kontrolün azaldığı, zaman zaman tamamen ortadan kalktığı anlamına da geliyor.

İletişim Şeklimiz Tekrar Tanımlandı

Teknolojik gelişmelerin iletişim alışkanlıklarımıza kattığı, artık kanıksadığımız pek çok şey var: Görüntülü konuşma, mesajlaşma, e-posta gönderme, sesli notlar bırakma… Bunlardan önce biriyle iletişime geçmemiz için uzun süre posta beklememiz veya biraz daha yakın zamanları düşünürsek, evde olması ve telefonumuzu duyması gerekiyordu. Şimdiyse bir iki ufak parmak dokunuşuyla istediğimizi karşı tarafa iletebiliyoruz.

Yine sosyal medyanın yaygınlaşması doğrudan olmasa bile çok etkili şekilde tanıdıklarımızın hayatlarından haberdar olmamızı sağlıyor. Uzun süredir görüşmediğimiz, eskiden olsa yaşayıp yaşamadığını bilemeyeceğimiz bir arkadaşımızın çocuğunun olduğunu, adını ne koyduğunu öğrenebilecek kadar hayatının içerisindeyiz. Diğer yandan, kaza geçiren bir akrabamızın bu durumunu anında öğrenip yardıma koşabildiğimizi de unutmamız lazım.

Çocuklarımıza Teknolojiyle Göz Kulak Olabiliyoruz

Teknoloji çağında çocuk yetiştirmenin zorluklarından bahsedildiğini çok fazla duyuyoruz. Teknoloji bağımlılığı gibi sorunlar çocuklarımızı tehdit ediyor; ama diğer yandan teknolojinin doğru kullanılması onları çok daha iyi koruyabileceğimiz anlamına geliyor.

Hepimizin olduğu gibi çocuklarımızın da günümüzde yanından hiç ayırmadıkları bir şey var, o da akıllı telefonları. Bu telefonlara bir cep telefonu takip uygulaması yükleyerek hem telefonlarından yaptıkları her şeyi öğrenebilir, ayrıntılarıyla görebilir, hem de GPS konum takibi sayesinde nerede olduklarını gerektiği her an, anında bulabiliriz. Bu teknoloji ebeveynlik yapmayı, çocuklara göz kulak olmayı kökünden değiştiriyor.

Ürettiklerimizi İnsanlara Çok Rahat Ulaştırabiliyoruz

Amatör sanatçılardan hobisini gelir kaynağına çevirmek isteyenlere kadar yaratıcı kişiler ürettiklerini internete koyarak insanlara çok rahat ulaştırabiliyor. Büyük ün elde eden sosyal medya fenomenleri ve sosyal medya hesaplarından satış yapan bir sürü tasarımcıyı teknolojiden faydalanarak kitlelere ulaşan kişilere örnek gösterebiliriz.