TOKİ Bu Yıl da 7 İklim 7 Bölge Yarışması yapacak 1

Mimarlık ve kent gündeminde her faaliyeti tartışmalara sebep olan TOKİ, yarışmayla yapmaya devam ediyor. 2009’da açılan ilk yarışma İstanbul Kayabaşı Bölgesi İçin Konut Tasarımı Mimari Fikir Yarışması ve 2014’te açılan ikinci yarışma 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması hem teknik hem de etik anlamda büyük tartışmalar doğurmuştu. Her iki yarışmada da ödül alan projeleri hayata geçiren TOKİ, 2016’nın ikinci yarısında da bir yarışma hazırlığında olduğunu duyurdu.

TOKİ başkanı Ergün Turan, TOKİ tarafından açılan yarışmaları, genç mimarların önünü açan bir tecrübe ve “mesleki olarak hanelerine yazılmış bir artı” olarak değerlendirerek şu açıklamaları yaptı:
Amacımız fikir, düşünce ve yaşama dair mimari ölçekte bir dayatma değil, bu topraklara ait yaşam tecrübesi, tarih ve kültür süzgecinden geçip günümüze ulaşmış birikimi, yeni arayışlar ve yorumlarla zenginleştirmektir.
Kurumsal olarak ‘tailor made’ diye tarif edebileceğiniz ‘üretim alanına özel” projeler ortaya çıkıyor ama asıl katkı mimar boyutunda oluyor. Yarışmacı mimarlara kendilerini gösterebilme, sonrasında büyük bir projede yer alabilme, bir toplu konut projesinde deneyim kazabilme imkânı sunuyoruz. Çalışmaların büyüklükleri oldukça önemli. Mimarlar, böylesine büyük proje çalışmalarını ancak TOKİ sağlayabilir. Ödüllü projelerinin TOKİ tarafından hayata geçiriliyor olması ise mesleki kariyerleri arasından önemli bir değerdir.
Ödül almış mimarlarımızın çalışmalarıyla ilk aşamada yaklaşık 5 bin konutluk bir projelendirme yapıldı. 50 bin konutluk bir başka alanın çalışmaları devam ediyor. Bunlar ciddi rakamlar ve kuşku yok ki mimarlarımızın şahsi olarak gururla sunacakları, mesleki olarak hanelerine yazılmış büyük artıdır. Meslekte tecrübeli olsun, genç olsun mimarlarımızın önünü açmayı, arayışlarını samimiyetle desteklemeyi sürdüreceğiz.
TOKİ’nin, 7 İklim 7 Bölge Yarışması ile uygulamaya geçirdiği projeler hakkında verdiği bilgiler şöyle:

  • Ege Bölgesi’nde 1.lik ödülü alan projenin Manisa’da uygulamasına başladı, inşası devam ediyor.

 

  • Akdeniz Bölgesi 1.si olan çalışmanın projelendirme aşaması tamamlanmak üzere ve gelecek ay Hatay Payas’ta ihalesi yapılarak inşa aşamasına geçiliyor.

 

  • Aynı bölgede 2.lik ödülü alan proje ise şubat ayında tamamlandı, yapım aşamasına geçildi.

 

  • İç Anadolu Bölgesi’nde 1.lik ödülü alan proje, Muğla Emirbeyazıt’ta hayata geçiriliyor.

 

  • Yine İç Anadolu Bölgesi’nde 2.lik ödülü alan çalışmanın uygulama projeleri bitirilerek önümüzdeki günlerde ihale edilecek.

 

  • 3.lük ödülü alan projenin Konya Gödene’de 804 konutluk ihalesi yapıldı, uygulamaya geçildi.

 

  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 1.lik ödülü alan proje Gaziantep Şehitkamil’de 666 konut olarak başladı ve inşası sürüyor.

 

  • Gaziantep’te 50 bin konutluk alan üzerinde yürütülen Kuzey Şehir Projesi de yine bölge 1.si yarışma müelliflerinin proje yorumu üzerinden geliştiriliyor.