Türkiye Bonds & Loans Ödülleri sahiplerini buldu 1

Türk sermaye piyasaları ile finans sektörünün en saygın ödülü olan “2017 Türkiye Bonds & Loans Ödülleri”, GFC Media Group’un ev sahipliğinde bu yıl üçüncü kez verildi. Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen ve Türkiye’nin en seçkin bankacılarını bir araya getiren ödül törenine sermaye piyasasının lideri olan bankalardan 210 yönetici, kurumsal müşterileriyle katıldı.
VakıfBank, 2016’nın Nisan ayında gerçekleştirdiği 5 yıl vadeli 500 milyon Euro cinsi ilk İpotek Teminatı Menkul Kıymet İhracı (Covered Bond) ile hem “Uluslararası Tahvil” hem de “Senenin Finansman Anlaşmasını Gerçekleştiren Finans Kurumu” kategorilerinde büyük ödülün sahibi oldu. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye’den bir finans kurumu tarafından ilk kez gerçekleştirilen, 300 milyon ABD Doları değerindeki Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı ile “Yapısal Finans” kategorisinde ödül aldı.
Gecede YDA Şirketler Grubu iki ayrı ödülün sahibi oldu. İlk tahvil ihracı olan 250 milyon TL tutarındaki çift dilimli tahvili ile “Yerel Tahvil İhracı” kategorisinde ödül alan YDA Şirketler Grubu ayrıca, Konya Hastanesi’nin finansmanı ile “Yılın Proje Finansmanı Anlaşması” ödülüne layık görüldü.
İstanbul Yani Havalimanı inşasını üstlenen İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş., projeye verdiği finansman kredisi ile “Ulaşım Finansmanı” kategorisinde büyük ödülü aldı. İstanbul’un yeni cazibe merkezi olacak Galataport projesine verdiği 1,020 milyar Euro tutarındaki proje finansman kredisi ile Doğuş Holding, “Altyapı Finansmanı Anlaşması” kategorisinde ödül aldı.
IC İçtaş Enerji, Kadıncık 1-2 HES ile Türkiye’nin en büyük proje finansmanı kredilerinden birisi olan 720 milyon ABD Doları tutarındaki çok dilimli kredisi ile “Yılın Ulusal Kaynaklar Finans Anlaşması” ödülüne layık görülürken, Crescent Capital, 95 milyon ABD Doları tutarındaki çok dilimli geleneksel ve murabaha anlaşmasıyla “Yılın M&A/Satin Alma Finansman Anlaşması” ödülünü kazandı.
Törende bir konuşma yapan GFC Genel Müdürü Alex Johnson, “2016 yılı belirsizlikle anılacak olsa da sektörde çok büyük başarılar da elde edildi. Bu ödüller bir yandan Türkiye bankacılık sektörünün gayretlerini ortaya koyarken bir yandan da üstün başarının da gün yüzüne çıkmasına imkân vermektedir” dedi.

Leave a Comment