Türkiye Genç Aşcı Yarışması, Özyeğin Üniversitesi’nde yapıldı 1

“Chaîne des Rôtisseurs Türkiye Genç Aşçı Yarışması 2015” Le Cordon Bleu ev sahipliğinde gerçekleşti
Genç Aşçı Yarışması’nın Türkiye ayağını Swissôtel Büyük Efes İzmir’den Tuğba Aktaş kazandı. İlk üçe, iki kadın aşçının girdiği yarışmada ikinciliği Four Seasons Sultanahmet’ ten Murat Yılmaz, üçüncülüğü ise Le Meridien İstanbul Etiler’ den Nalan Sezgin aldı. Birinci olan Tuğba Aktaş, Budapeşte’de yapılacak uluslararası yarışmada ülkemizi temsil edecek.
Chaîne des Rôtisseurs Derneği’nin genç aşçılara, beceri ve yaratıcılıklarını uluslararası arenada sergileme fırsatı sunmak üzere 1977 yılından bu yana düzenlediği “Uluslararası Genç Aşçı Yarışması”nın Türkiye elemeleri 13 Mayıs Çarşamba günü Le Cordon Bleu ev sahipliğinde Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşti.
Bu yıl 19. su gerçekleşen Genç Aşçı Yarışması’nın Türkiye ayağında, 12 yetenekli genç aşçı zorlu bir mücadele verdiler ve yarışmayı Swissôtel Büyük Efes İzmir’den katılan Tuğba Aktaş kazandı. İkinciliği Four Seasons Sultanahmet’ ten Murat Yılmaz, üçüncülüğü ise Le Meridien İstanbul Etiler’ den Nalan Sezgin aldı. İlk üçe, iki kadın aşçının girdiği yarışmada birinci olan Tuğba Aktaş, Eylül ayında Budapeşte’de yapılacak uluslararası yarışmada ülkemizi temsil edecek.
Chaîne des Rôtisseurs Derneği tarafından genç aşçıları teşvik etmek ve mutfak sanatları konusundaki deneyim ve yeteneklerini uluslararası rekabet ortamında paylaşmalarına olanak sunmak amacıyla gerçekleştirilen Genç Aşçı Yarışması, önde gelen mutfak sanatları kurumu Le Cordon Bleu’nün Özyeğin Üniversitesi’ndeki Mükemmellik Merkezi tesislerinde yapıldı.
Türkiye’nin önemli 5 yıldızlı otellerinde ve restoranlarında çalışmakta olan 27 yaşını aşmamış 12 genç yarışmacı, 13 Mayıs sabahından itibaren Le Cordon Bleu-Mükemmellik Merkezi’nde zorlu bir gastronomi maratonuna girdi. Yarışma, katılımcıların her birine içinde ne olduğunu bilmediği birer malzeme sepeti teslim edilmesiyle başladı. Yarışmacılar bu sepetin içinde bulunan malzemelerle giriş, ana yemek ve tatlıdan oluşan dört kişilik bir mönüyü 30 dakika içinde hazırlayıp, hazırladıkları mönüyü dört kişilik porsiyonlar halinde tasarlayarak 3,5 saat içinde sundu. Yarışmacıların toplam 4 saat içerisinde hazırlayıp sunduğu menüler, yarışma jürisi tarafından lezzet, sunum, yaratıcılık, mutfak teknikleri, organizasyon becerileri, profesyonellik, hijyen ve zamanlama kriterlerine göre değerlendirilerek dereceye girenler belirlendi.
Yarışmanın ödül töreninde konuşan Chaîne Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Mohamed Hammam, bu yıl 19.su yapılan Türkiye elemelerinde tüm genç şeflerin çok iyi yarıştıklarını belirterek, “yarışma sadece kazananları belirlemek amacıyla yapılmıyor, genç aşçılar bu gibi yarışmalar aracılığıyla kendilerini geliştiriyorlar, diğer genç aşçılarla aynı ortamda bulunarak networking sağlıyorlar ve yetenekleriyle dünyaya açılma hedefleri için fırsat buluyorlar” dedi.
Le Cordon Bleu Master Şef’i Chef Gilles Company ise genç Türk şeflerin azimle çalıştıklarına, kendilerini geliştirmeye ve öğrenmeye açık olduklarına dikkat çekerek, “Bu tip yarışmaların genç şeflerimize çok şey kattığına ve mümkün olduğunca böyle organizasyonlara katılmaları gerektiğine inanıyorum. Hem kendileri gibi şeflerden öğrendikleri çok şey oluyor, hem de bu yolla uluslararası düzeyde de kendilerini gösterebilmek için iyi bir fırsat yakalayabiliyorlar” diye konuştu.
Yarışmaya Four Seasons Hotel Istanbul Sultanahmet’ten Murat Yılmaz, Four Seasons Hotel Istanbul – The Bosphorus’tan Alican Dadaylı, Le Meridien Istanbul Etiler’den Nalan Sezgin, Moevenpick Hotel Istanbul’ dan Burak Çetinkaya, Peperoncino- Ankara’dan Tuğcan Özbey, Regnum Caryo Golf & Spa Resort- Antalya’ dan Zübeyir Ekicibaşı, Swissotel Büyük Efes İzmir’ den Tuğba Aktaş, Divan Istanbul’dan Gürhan Sarıkaş, Ristorante Pizzeria Venedik, İzmir’den Burhan Dikencik, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’ dan Sercan Urul, Kempinski Hotel the Dome Belek, Antalya’dan Sercan Cöndek ve Shangri-La Bosphorus İstanbul’ dan Serkan Akça olmak üzere 12 genç yarışmacı katıldı.
Chaîne Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Mohamed Hammam’ın Yarışma Başkanlığı, Şef Erich Ruppen’in Jüri Başkanlığı yaptığı yarışmanın jürisinde Rutger Ganslandt, Maximillian Thomae, David Shipman, Ali Davut, Elif Denizci, Ali Ünal, Nicolas Cartier, İsmet Saz, Güven Osma, Nihal Bursa, Jeff Hakko ve Yves Leon gibi sektörün tanınan isimleri yer aldı.
ULUSLARARASI “CHAINE DES ROTISSEURS” DERNEĞİ HAKKINDA:
Uluslararası Chaîne des Rôtisseurs (Rotisörler Zinciri) derneğinin kökü Avrupa’da ilk loncaların kurulmaya başlandığı Orta Çağ’a kadar dayanır.
Bu ilk loncaların klasik müzik, edebiyat, resim ve tiyatro gibi güzel sanatların doğmasında büyük rolleri olmuştur. Bu sanat dalları arasında yer alan yeme içme sanatı 1248 yılında Fransa Kralı St. Louis tarafından kurulmuş olan Les Ayeurs adlı Şiş ve Et Kızartma Ustaları Loncası tarafından geliştirilmişti.
Diğer loncalarda olduğu gibi bu loncanın da üyeleri kişisel hünerlerini üstlerine gösterdikten sonra ünvan kazanmış olan çıraklardan, yardımcılar ve ustalardan oluşmakta idi.
Les Ayeurs Loncasına o dönemlerde çok popüler olan ve ayrıcalık gerektiren “kaz kızartma” hakkı verilmişti.
Lonca 1610 yılında Kraliyet himayesi altına alındı ve kendilerine Maitrise des Rotisseurs’ün resmi arması ihsan edildi. Bu arma yan yana duran iki çapraz şiş ve dört et kancasını sembolize eder. Alevler yanmakta olan ocağı, zincir ise şişleri çevirmekte kullanılan makaraların zincirini çağrıştırmaktadır. Loncanın amacı kraliyet sofrasında sürekli bir kalite standardı oluşturmak ve bunu muhafaza etmekti. Kısa bir müddet sonra “Rôtisseur”lerin hünerleri tüm et yemeklerini içermeye başladı. Daima Kraliyet ailesinin himayesi altında olan Loncanın bu faaliyetleri kısa bir müddet sonra genişleyerek bir çıraklık sistemi oluşturuldu, ücret ve çalışma standartları belirlendi ve uygun rütbelerin verilmesine başlandı. Lonca 1789 yılına kadar büyümeye devam etti ancak Fransız Devrimi’nden sonra diğer loncalar gibi o da dağıtıldı.
Bu sürede yeme içme sanatı gelişmeye devam etmesine rağmen, ancak 1950 yılında Gastronomi Prensi olarak adlandırılan Curnonsky ile Dr. August Becart ve Jean Valby adlı üç gastronom Louis Giraudin ve Marcel Darin adlı iki profesyonel aşçıyı da aralarına alarak Loncanın ruhunu yaşatmak için yemin ettiler. Bu grup 1950 yılında Confrérie de la Chaîne des Rôtisseurs adını verdikleri derneği kurdu ve Fransız Hükümeti tarihi loncanın armasını iade etti. Dernek halen Türkiye dâhil 80 ülkede faaliyet göstermekte olup, derneğin 24,000 kayıtlı üyesi bulunmaktadır.
Chaîne des Rotisseurs Türkiye 1994 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermekte olup, şu anda kayıtlı 600 üyesi bulunmaktadır.

Leave a Comment