Türkiye Günün Fosili Seçildi 1

Türkiye Paris’te Bir Kez Daha “Günün Fosili”
İklim müzakerelerinde iklim dostu tavır sergilemeyen Türkiye, Paris İklim Zirvesi’nin ikinci gününde 950’den fazla uluslararası sivil toplum kuruluşunun üye olduğu CAN (İklim Eylem Ağı) tarafından 2 Aralık 2015’te “Günün Fosili” ödülüne layık görüldü.
İklim Zirvelerinde sivil toplum kuruluşlarının en önemli etkinlikleri arasında gösterilen Günün Fosili ödülleri, 1999 yılından beri veriliyor. Günün Fosili ödülleri iklim müzakerelerini tıkayan ülkelere ve kuruluşlara günlük veriliyor.
Özellikle kömür odaklı enerji politikaları ile gündeme gelen Türkiye’nin müzakerelerde iklim finansmanından pay almaya çalışırken emisyonlarını arttırmaya devam edecek olması, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından en çok eleştirilen başlıklar olarak ön plana çıkıyor. Türkiye’nin bu sürdürülemez tavrı, 2 Aralık 2015’te Günün Fosili ödülü almasına neden oldu.
İklim değişikliğini önlemeye mi, İklim değişikliğine mi katkı?
Ödülün nedenleri açıklanırken dikkat çekilen diğer önemli nokta ise Türkiye’nin INDC belgesiydi (ulusal katkı metni). Türkiye’nin emisyonlarını artırmayı taahhüt ettiği ve bu emisyon artış hızının, küresel ısınmayı 2C’nin altında tutma çabasıyla bağdaşmadığı ifade edildi.
Ödül’ü Türkiye’yi temsilen Genç Yeşiller’den Özgecan Kara aldı. Ödül töreninde konuşan Kara “Türkiye, müzakerede kalkınmakta olan ülke olarak tanımlanmak istiyor. Kalkınmakta olan ülkelerin iklim değişikliği ile ilgili etkin taahhütler verdiğini görüyoruz. Meksika, Çin gibi ülkeler verdikleri taahhütlerle, iklim değişikliğini önlemek için kendi koşullarında ellerinden geleni yapacaklarını gösterirken Türkiye, üzerine düşen sorumlulukları görmezden gelmeyi tercih ediyor” dedi.
CAN-Europe (Avrupa İklim Eylem Ağı)’dan Elif Gündüzyeli ise, Türkiye’nin kömür politikalarının sürdürülemez olduğuna vurgu yaptı. Gündüzyeli “Mevcut enerji vizyonu dahilinde Türkiye, 2023 yılına kadar 80 kadar yeni kömürlü termik santrali kurmayı planlıyor. Bu politikaların değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zengin güneş ve rüzgar potansiyeline sahip Türkiye, enerji talebini yenilenebilir enerjiden sağladığı takdirde emisyon artışını durdurabilir, iklim değişikliğiyle mücadeledeki uluslararası çabaların bir parçası olabilir. “ dedi.