Şişli’ye bağlıyken 2012 yılındaki belediyeler birliği kararnamesiyle Sarıyer’in bir mahallesi haline gelen Maslak’taki en eski gökdelen yıkılıyor. Korkmaz Yiğit’in yaptırdığı gökdelen bölge ve döneminin en yüksek yapısı olma özelliğini taşımıştı. 30 katlı, 120 metre uzunluğundaki gökdelen, yıkılıp yeniden yapılacak.

İLK GÖKDELEN YIKILIYOR

Sarıyer Belediyesi Meclisi’nin aldığı kararın ardından geçmiş yıllarda inşa edilmiş ancak iskanı bulunmayan yüksek yapıların tespiti yapıldı. Mevcut imar planına uymadığı tespit edilen bölgenin en eski gökdeleni için yıkım kararı çıktı. Türkiye’nin ilk ve o dönem için en yüksek binası olma özelliğine sahip gökdelendeki yıkım işlemine başlandı.

TAMAMEN YIKILACAK

Maslak Büyükdere Caddesi üzerinde 2 bin 496 metrekarelik bir arsa üzerinde bulunan gökdelenin ruhsata aykırı olarak yapıldığı ve iskansız olduğu gerekçesiyle tamamen yıkılmasına karar verildi.

ZEYBEK: YASANIN DIŞINDA OLANLAR YIKILACAK

1980’li ve 1990’lı yıllarda bölgede çok sayıda bina yapıldığını hatırlatan Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, “Bunların bir kısmında ayrıcalıklı imar şartlarına göre yapılmış, bir kısmı aldıkları ruhsata aykırı olarak binalarını daha büyük ve daha yüksek yapmışlar. Biz göreve geldikten sonra Maslak bölgesinin imar planlarını hem Sarıyer hem de Büyükşehir Belediyesi meclisinden geçirdik. Bu plana göre imar hakkına uygun olanlar yasal işlemlerine devam ederlerken, yasanın öngördüğü emsalin dışında olanlar ise yıkım işlemine başlandı” diye konuştu.

YIKILACAK EN YÜKSEK BİNA OLACAK

Maslak’ta yıkımına başladıkları gökdelenin bugüne kadar Türkiye’de yıkımı gerçekleştirilecek en büyük bina olacağını belirten Zeybek, “Önemli bir olay. Belediyeler tarafından plan çalışmasının yürütülmesi durumunda, benzer yapıların yıkılabileceğine bir örnektir” dedi.