Berlin Film Festivali’ne her yüzlerce film başvuruyor, bunlardan çok azı dünyanın en önemli festivallerinden biri olan Berlinale’de gösterilme başarısını elde ediyor. Öyle ki Berlin Film Festivali’ne bu yıl sadece Türkiye’den tam 102 film başvurdu. Toplam rakamı siz düşünün…

Türkiyeli girişimci Onur Günday’ın bir startup girişimini uluslararası şirket haline getirme hikayesini konu alan ‘F*king Amazing’ de Berlin kapısından dönen filmlerden biri. Ancak bu filmin Berlin Flim Festivaline kabul edilmeyen diğer filmlerden bir farkı var. Filmin İtalyan yönetmeni Lorenzo Musiu, filminin Berlin seçkisine kabul edilmemesini kabul etmedi ve Berlin Film Festivali’ne benzer bir seramoni düzenleyerek filminin galasını gerçekleştirmeye karar verdi. Yani ‘F*king Amazing’ filmi bir anlamda bu törenle Berlin Film Festivalini ‘hackleyecek’.

Musiu, bu prömiyerle ilgili “Bizler Berlinale’i devre dışı bırakan ve kendi seçeneğini yaratan hayalperestleriz” diyor.

Belgesel Onur Günday’ın sıfırdan başlayarak pek çok engelle karşı karşıya kalarak kurduğu uluslararası bir start up şirketin hikayesini anlatıyor. Yönetmen Günday’ın izinden Silikon Vadisi, San Francisco, Las Vegas, Los Angeles, Shanghai, Manila, Hanoi, İstanbul, Kiev, Berlin ve Amsterdam’ı içeren hikayeyi izliyor, bu yolculukta Wargaming, VentureBeat, BlaBlaCar, Twilio, and Stanford Üniversitesi’ne değiyor. Yönetmen hem Günday’ın hem başarısının arkasındaki motivasyona bakıyor hem de yolunda çıkan güçlüklere…

Belgeselde konusu geçen Onur Günday’ın start up projesi Paymentwall, çok sayıda global ödeme metodunu tek sayfada sunarak, kullanıcıların merkezi bir sayfadan ödeme yapmalarını sağlıyor. Geliştiriciler için ise tek yerden kontrol ve bir anda tüm dünyadan ödeme alabilmelerini sağlıyor.

‘Hacking Berlinale’ 19 Şubat Cuma akşamı Platoon Kunsthalle’de kırmızı halı seremonisiyle Berlin Film Festivalini ‘hackleyerek’ ‘F*king Amazing’ filminin gösterimini yapacak.

Lorenzo Musiu, “Kaderini ya da başarını belirlemede onlara ihtiyacın yok, bunu kendin yapabilirisin” diyor ve kapısı herkese açık olan F*king Amazing’ filminin galasına davet ediyor.