Turkuaz Renk

Turkuvaz, türkuvaz ya da turkuaz, yeşile çalan açık mavi renktir. Turkuaz kelimesi, Türkiye’nin Akdeniz sahillerinin renginden esinlenilerek türetilmiştir.

Fransızca Türk kelimesinin söylenişinden türemiştir. Turkuaz ya da “Türk mavisi”, camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. Rengin isminin turkuaz taşından (firuze) geldiği de söylenmektedir.

Bütünsel tıp döneminde turkuaz renginin hastaları sakinleştirici etkisinden yararlanılmıştır; özellikle panik atak veya maniye eğilimli hastaların tedavisinde kullanılmıştır. Daha hafif derecede olmak üzere önemli psikiyatri hastahaneleri de turkuaz ve maviyle yeşilin öteki tonlarını hastaları rahatlamak üzere duvarları bu renklere boyayarak kullanmaktadır.

Turkuvaz Rengi Kullanım Alanları

Osmanlı döneminde, İznik çinilerinin en gözde rengidir. Pek çok cami bu renkte üretilmiş çinilerle bezenmiştir. İngiliz argosunda Turkuaz deyimi Karayip sularına işaret eder, sığ oldukları için günışığında bu renge bürünür. Ayrıca bu renk aralık ayını simgeler.

Turkuaz, dikkatlerin kişi üstünde toplanmasını sağlar. Duygu ve düşüncede saflığı, iletişime açık olmayı temsil eder. Genç ve dinamik kalmak isteyenlerin rengi olan turkuaz, sezgileri güçlü, kendine güvenen, ilişkilerinde açıklığa önem veren insanların yoğun olarak tercih ettikleri bir renktir.

Turkuaz, erkekler üzerinde olumsuz etki yaratan bir renktir; ilgilerini çekmez, turkuaz kullanan kadınlara karşı daha ilgisiz davrandıkları gözlemlenmiştir. Zihinsel yorgunluğu gidermek için, sakin ve rahatlatıcı özelliğinden dolayı, turkuaz rengin bolca kullanıldığı mekanlar önerilir.

Turkuaz
(Turkuaz) Renk koordinatları
Hex #30D5C8
RGB (r, g, b) (48, 214, 200)
CMYK (c, m, y, k) (77, 0, 6, 16)
HSV (h, s, v) (175°, 77%, 84%)