Ukrayna’da Yüksek Lisans Yapılır mı?

Ukrayna’da mevcut üniversitelerin tümü yurt dışında, bu ülkede yüksek lisans yapmak isteyen gençlere kapılarını açık tutuyor. Peki, Ukrayna’da yüksek lisans yapmak mantıklı mı? Bu ülkede koşullar nasıl ve Ukrayna yüksek lisans danışmanlığı hizmeti almak için hangi firma tercih edilmeli? Yüksek lisans için rotasını yurt dışına çevirmeyi düşünenlerin bu ortak sorularına biz de yanıt aradık. Ukrayna’da yüksek lisans dosyasını açıyoruz.

Öncelikle Ukrayna’da yüksek lisans yapmak istediğinizde karşınıza 3 farklı dil seçeneği çıkacağına belirtelim. Bu üç dil seçeneğinden dilediğinizi seçebilir ve yüksek lisans eğitimini de bu dilde alabilirsiniz.

  • İngilizce
  • Rusça
  • Ukraynaca

Genellikle tercihler İngilizce ya da Rusça yönünde olsa da bu ülkede kalarak mesleğini bu ülkede icat etmek isteyenler Ukraynaca dilini de tercih edebiliyor. Bilmeniz gereken bir diğer avantaj da herhangi bir sınava girmenizin gerekmiyor olmasıdır.  Bu ülkede yüksek lisans yapmak için sınavsız olarak seçtiğiniz bölüme kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  Zira zaten bu ülkede üniversite okumak için de herhangi bir sınava girmek gerekmiyor. Dolayısıyla sınava hazırlık süreci ya da sınav stresi gibi sıkıntılar da kendiliğinden ortadan kalkıyor.

Ukrayna’da Yüksek Lisans İçin Kayıt

Sınava girmeniz gerekmiyor ancak elbette nasıl bir lisans eğitimi aldığınız ve transkript belgeniz akademisyenler tarafından inceleniyor.  Yani yüksek lisans için kayıt yaptırmanız ne kadar başarılı bir eğitim aldığınızda ve aldığınız eğitimdeki başarı oranlarına bağlı olarak değişebilir. Bu ülkede yüksek lisans eğitimi süresi hazırlık eğitiminin dışında yaklaşık olarak 1 ila 1,5 yıl arasında değişebiliyor. Yüksek lisans eğitimine başlamadan önce yabancı dil eğitimi almanız gerekecektir. Bu nedenle öncelikle ülkedeki yabancı dil kurslarını araştırmanız gerekiyor. Bu kurslar pek çok üniversite tarafından da verilebiliyor. Hadi öğrencilere genellikle üniversiteler tarafından sunulan yabancı dil kurslarını tercih etmeleri öneriliyor. Peki, bu ülkede yüksek lisans eğitimi almak ile ilgili danışmanlık hizmeti için hangi firma tercih edilmeli? Bu noktada sizlere önerimiz ICES Turkey firmasına yönelmeniz olacak. Danışmanlık hizmetinde son derece başarılı olmaları ve tüm öğrencileri en doğru şekilde yönlendirmeleri nedeniyle bu firmadan hizmet alan herkes memnun kalıyor. Ukrayna’da eğitim alanında çok başarılı oldukları da biliniyor.