Vakum Pompaları Nasıl Çalışır? 1

Kısmi bir vakum, bir kabın hacminin azaltılması ile oluşturulabilir. Pompanın içinde, bir mekanizma, basıncını atmosferin altına düşürmek için küçük bir kapalı boşluğu genişletir. Basınç diferansiyelinden dolayı, vakum pompası haznesinden bir miktar sıvı, pompanın küçük boşluğuna itilir. Pompanın boşluğu daha sonra bölmeden kapatılır, atmosfere açılır ve sıkıştırılır.

Vakum Pompaları Türleri Nelerdir?

Farklı pompa teknolojileri, pompa işlemi sırasında gazın yağa veya suya maruz kalmasına bağlı olarak ıslak veya kuru tip pompalar olarak düşünülür.Vakum sistemleri ile endüstrinin ve hayatın pekçok alanında kullanılan vakum pompalarıkuru, su bazlı veya yağ pompaları olarak gruplanabilir.

Kuru pompalar; tüm vakum aralığında temiz bir vakum sunar. Bu çeşitler az bakım gerektirir ve herhangi bir atık üretmezler, ancak daha yüksek bir başlangıç ​​maliyetine sahiplerdir. Tipik kuru pompalar; diyafram, piston, kaydırma ve turbomoleküler pompalar içerir.

Su bazlı pompalar; düşük başlangıç ​​maliyetinde minimum bakım ile kaba bir vakum sağlar.Bu pompalar korozyona dayanıklıdır, ancak suya karşı duyarlı sistemler için uygun değildir. Bu pompalar için bir diğer fonksiyon kirli suyun atılmasıdır. Ortak su bazlı pompalar, su aspiratör pompaları içerir.

Yağ pompaları; yüksek pompalama hızlarına sahiplerdir ve ekonomik fiyata birçok nihai vakum sağlar. Bununla birlikte, bu pompalar rutin bakım ve yağ değişimlerini gerektirir.Pompalar ayrıca pompayı ve çevreyi korumak için giriş ve çıkış filtreleri de gerektirir. Yağ pompaları, döner kanatlı pompalar ve dişli pompaları içerir.

Manüel ve Mekanik Sıvı Yağ Pompaları

Yağ pompaları manüel ve mekanik sıvı yağ pompaları olarak da ayrışır. Basma ve vakumlama yöntemleri ile kullanılan akışkanların gösterdiği farklılıklara uygun niteliğe sahip sıvı yağ pompaları olmak üzere piyasada pek çok ürün kullanılıyor. Farklı pompalar sıvıları farklı şekillerde hareket ettirir.  Bu noktada vakum pompalarının kapasitesi ve gücü önemlidir. Kalite açısından da conta ve conta malzemelerinin asitlik ve yağlanmayı dikkate alarak uyumlu olması gerekir.

Makine ve teçhizatların verimli bir şekilde performans göstermesi hem de uzun ömürlü kullanım için sürekli ve kaliteli bir yağlanma süreci önemlidir. Bu alanda faaliyet gösteren ilk şirketler arasında olan Odaksan’ da tüm bu ekipmanlara http://odaksan.com.tr/mekanik-sivi-yag-pompalari/ linkinden kolayca ulaşabilirsiniz. Ürünler arasında farklı fonksiyonel kullanımlara uygun manüel ve mekanik sıvı yağ pompaları haricinde sektörel teçhizatlara da yer veriliyor.

Leave a Comment