WorldStar 2016 Yarışma sonuçları açıklandı 1

Türkiye, WorldStar 2016’dan 13 ödülle döndü
Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen WorldStar 2016 Yarışma sonuçları açıklandı. 35 ülkeden 293 ürünün katıldığı Yarışmada, Türk şirketler 13 ödül kazandı. Türkiye; İngiltere, ABD ve Çin’in ardından en fazla ödül alan 3’üncü ülke oldu.
Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen WorldStar 2016 yarışmasının sonuçları açıklandı. Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından jüri toplantısı bu yıl Hindistan’ın Mumbai şehrinde düzenlenen ve 35 ülkeden 293 ürünün katıldığı WorldStar 2016 Yarışması’nda Türk şirketler, 13 ödül kazanarak üstün bir başarı elde etti. Türkiye; İngiltere (15 ödül), ABD ve Çin’in (14’er ödül) ardından en fazla ödül alan 3’üncü ülke oldu. Üçüncülüğü Japonya ve Avusturya ile paylaşan Türkiye; Almanya, Fransa, İspanya ve İsviçre gibi ülkeleri geride bıraktı.
Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, katma değere odaklanan Türkiye Ambalaj Sanayinin küresel rekabette giderek daha fazla öne çıktığını belirtti. Korkut sözlerine şöyle devam etti, “1970 yılından bu yana Dünya Ambalaj Örgütü tarafından organize edilen WorldStar Yarışması, ambalaj konusunda uluslararası alandaki en önemli yarışmadır. Türkiye’de düzenlediğimiz ve artık bir marka haline gelen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında en az ‘yetkinlik ödülü’ kazanan ürünler WorldStar’a katılma hakkı kazanıyor. Uluslararası arenada elde ettiğimiz başarılar sektörümüzün rekabet gücünü net bir şekilde ortaya koyuyor. Türkiye’yi Avrasya Bölgesi’nin ambalaj merkezi yapma hedefimize ulaşmak için kararlıkla çalışmaya devam edeceğiz”.
WorldStar 2016 Yarışması’nda başarı elde eden firmalar, 26 Mayıs 2016’da Budapeşte’de düzenlenecek gala gecesiyle ödüllerini alacak.
Kısa süre önce İstanbul’da, Asya ambalaj sektörü temsilcilerinin ağırlandığı Asya Ambalaj Federasyonu (APF) Olağan Genel Kurulu ve etkinlikler kapsamında AsiaStar 2015 Yarışması Ödül Töreni de gerçekleştirilmiş, AsiaStar Yarışmasına bu yıl 2’nci kez katılan ve 18 ödül alan Türkiye, en fazla ödül alan 4’üncü ülke olmuştu.
Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında ödül kazanarak WorldStar 2016 Yarışmasına katılma hakkı elde eden ve ödül alan şirket ve ambalajlar ise şu şekilde sıralandı:
Şişecam-Sırma IceTea
Camiş Ambalaj – Efes Light 6’lı
DPN – Balık Sezonu Teşhiri
Elif Plastik- ElifCare
Elif Plastik – ElifFine
Elif Plastik – ElifHolo
Elif Plastik – ElifHolo 3D
Kaplamin Ambalaj – Panel Kutusu
Korozo – Çok Katlı, Baskılı Alt ve Üst Bariyer Film
Modern Ambalaj – Çok Katlı, Baskılı Alt ve Üst Bariyer Film
Sütaş. – Sütaş Ayran
Tasarımüssü – İstanblue Vodka
Tasarımüssü – Safya Ayçiçek Yağı
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Hakkında
Türkiye’deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, 1992 yılında 39 ambalaj üreticisi tarafından kuruldu. Aralık 2015 itibariyle 214 üyesi bulunan ASD’nin amacı; Türkiye ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak, sektöre kimlik kazandırmak, ulusal ve uluslararası platformlarda sektörün temsil edilmesini sağlamak, üyeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, güçlendirmek ve daimi kılmaktır.
Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) Hakkında
1968’de Tokyo’da kurulan WPO’nun bugün 42 ülkeden birçok üyesi bulunuyor. WPO, 1970 yılından bu yana dünyanın her tarafından sayısız yeni ambalajı, WorldStar yarışması kapsamında ödüllendiriyor. WorldStar yarışmasına katılmak için bir ambalajın kendi ülkesinde WPO tarafından tanınan bir yarışmada ödüle layık bulunmuş olması gerekiyor. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması, WPO tarafından yetkinliği tanınmış bir yarışmadır.
Asya Ambalaj Federasyonu (APF) Hakkında
1967 yılında Tokyo’da kurulan APF, Asya-Pasifik ülkelerinin ambalaj sektöründeki en üst temsilcilerini bünyesinde barındırıyor. Avustralya, Bangladeş, Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Filipinler, Rusya, Singapur, Sri Lanka, Tayland ve Vietnam’daki Ambalaj Dernekleri ve Birlikleri’nin üye olduğu Asya Ambalaj Federasyonu’nda Türkiye’yi Ambalaj Sanayicileri Derneği temsil ediyor. APF tarafından her yıl verilen AsiaStar Ödülleri, ‘Asya’nın Ambalaj Oscar’ları olarak biliniyor.