Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Ödül Heykeli Yarışması 1

Ulusal ve iki aşamalı, heykel sanatçılarının katılımına açık olan yarışmanın 1. aşama proje teslim tarihi 16 Kasım 2015.
YARIŞMA KAPSAMI
Farklı disiplinlerde kültür ve sanat çalışmalarına destek olan Yapı ve Kredi Bankası A.Ş tarafından 1997 yılından itibaren kesintisiz olarak tiyatro alanında 14 dalda Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri verilmektedir.
Afife Jale ismini yaşatmak, Türk tiyatrosuna katkıda bulunmak ve tiyatro sanatçılarını destelemek amacıyla; prodüksiyon, yönetmen ve oyunculuktan, sahne, ışık ve giysi tasarımına uzanan bir yelpazede 11 ana ödül ve Muhsin Ertuğrul, Cevat Fehmi Başkut ve Yapı Kredi Özel Ödülleri başlıkları altında üç özel ödülün verildiği etkinlikte dağıtılacak ödül heykelinin belirlenebilmesi için Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. tarafından ulusal alanda ve iki aşamalı bir yarışma düzenlenmektedir.
AMAÇ
Düzenlenen bu yarışmanın amacı; ülkemizin tiyatro alanında dağıtılan en seçkin ve uzun soluklu ödülleri olan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 20. yılı kutlamaları kapsamında kullanılacak özgün “ödül heykeli”nin yeniden belirlenmesi, Afife Jale’nin Türk sanatı ve tiyatrosuna katkısının ışığında bu saygın yarışmanın düşünce ve felsefesinin güçlü bir ifade ile vurgulanması, heykel sanatı ve sanatçılarının desteklenmesidir.
Yarışma sonunda daha önce ödül almamış, sergilenmemiş, yayınlanmamış ve yalnızca bu yarışmanın kapsamına uygun ve yarışma amacı doğrultusunda tasarlanmış, mevcut bir ya da yapılmakta olan bir eserden esinlenilmemiş bir ödül heykelinin elde edilmesi amaçlanmaktadır.
YARIŞMA TAKVİMİ
Yarışmanın ilanı / başvuruların başlaması / yarışmacıların sorularının alınması:1 Ekim 2015
Son soru sorma günü: 19 Ekim 2015
Son başvuru tarihi – Birinci Aşama (Fikir Aşaması) projelerin teslimi için son gün: 16 Kasım 2015
Birinci Aşama (Fikir Aşaması) sonuçlarının ilanı: 27 Kasım 2015
İkinci Aşama (Uygulama Aşaması) ödül heykellerinin son teslim günü: 29 Ocak 2016
Sonuçların İlanı: 5 Şubat 2016
JÜRİ ÜYELERİ
Prof. Vedat SOMAY
Prof. Rahmi AKSUNGUR
Prof. Nilüfer ERGİN
Prof. Neslihan PALA
Salih BAŞAĞA
ÖDÜLLER
1. Ödül: 50 bin TL.
2. Ödül: 30 bin TL.
3. Ödül: 20 bin TL.

Leave a Comment