Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması 2015 başvuruları başladı 1

24 yıldır daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için çalışan ÇEVKO Vakfı’nın düzenlediği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015”e, ÇEVKO ile Yeşil Nokta kullanım (Marka Alt Lisans) sözleşmesi olan firmaların başvuruları,  2 Mart 2015 tarihinden beri yoğun bir şekilde sürüyor.
PRO Europe – Packaging Recovery Organization Europe tarafından akreditasyonu yapılan ve Türkiye’de bu yıl ikinci kez verilecek olan “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”; ülkemizde de sayıları gittikçe artan “Yeşil Nokta” üyelerinin geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirdikleri örnek çalışmaları kamuoyuna duyurup ödüllendirmeyi ve benzer çalışmalar yürüten firmaları da özendirerek teşvik etmeyi hedefliyor.
Son başvuru tarihi: 15 Mayıs 2015, saat 17:00
www.yesilnoktaodulleri.org web sitesinde katılım detaylarının yer aldığı “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015”e, 15 Mayıs, saat 17:00’ye kadar “Yeşil Nokta” markasını taşıyan tüm firmalar katılabilecek. Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta ödüllerin verileceği yarışmanın kazananları ise, 1 Aralık tarihinde yapılacak özel bir ödül töreniyle duyurulacak.
“Yeşil Nokta” markasının kullanım hakkı ÇEVKO’da!
Atık Yöntemi Sistemi Uygulamaları, Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları ile Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları kategorilerinde çalışmaların ödüllendirileceği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015” ile ilgili açıklama yapan ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer, “2002 yılında PRO-Europe’la yaptığımız sözleşme ile uluslararası “Yeşil Nokta” markasının Türkiye’deki kullanım hakkını aldık. Avrupa’da çok yaygın olan bu markayı ülkemizde de geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarını yerine getiren ve ambalajlarında kullanmak isteyenler, bizimle alt lisans sözleşmesi yaparak “Yeşil Nokta” markasını kullanabiliyorlar” dedi.
Türkiye’de şu anda 900’e yakın firma “Yeşil Nokta” markasını kullanıyor!
Yeşil Nokta markasının ‘bir işletmenin ambalaj atıklarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğinin göstergesi’ olduğunu ifade eden Mete İmer, “Dünyada çoğu AB üyesi olan 31 ülkede, 170 binden fazla firma tarafından 460 milyar adet ambalaj üzerinde kullanılan ve tüketici nezdinde ciddi prestiji olan “Yeşil Nokta” markasını şu anda Türkiye’de 900’e yakın firma kullanıyor. Yeşil Nokta’yı daha çok duyurmak ve daha fazla firmanın bu markayı kullanmasını teşvik etmek istiyoruz. Sanayi ödüllerini de; hem bu yönde sorumluluk alan firmaları takdir ederek onların sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak; yasal sorumluluklarının ötesine geçen örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek amacıyla veriyoruz. Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz ve Coca Cola İçecek’ten Eczacıbaşı’na, P&G’den Evyap’a, Frito Lay’dan Pınar’a, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yarıştığı “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”, büyük ilgi görmüştü. Bu yıl da, Türkiye’de Yeşil Nokta’yı kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmalara ödüllerini, 1 Aralık’ta düzenleyeceğimiz tören ile vereceğiz” dedi.