Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri sahipleriyle buluşuyor 1

AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, sivil toplum kuruluşlarının projelerini desteklemek ve ödüllendirmek düşüncesiyle “Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri” organizasyonunu hayata geçirdi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Fatih Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, “Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri” organizasyonunu, güçlü bir Türkiye’nin ancak güçlü bir sivil toplum anlayışı ile mümkün olabileceği düşüncesiyle gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.
Şahin, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Demokrasinin gelişimi için sivil toplumun, sivil toplumun gelişimi için de demokrasinin vazgeçilmez olduğuna inanıyor, sivil toplum kuruluşlarının güçlü ve etkin olduğu katılımcı demokratik bir Türkiye için var gücümüzle çalışıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarına olan ilgiyi arttırmak, sivil toplumun öneminin altını çizmek ve toplumsal birlikteliği güçlendirmek adına düzenlediğimiz bu organizasyon kapsamında ülkemizin dört bir yanında ve uluslararası arenada faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının projelerini ödüllendireceğiz. Farkındalık ödüllerine aday gösterilecek olan projeler, İnsan Hakları, Kültür ve Sanat, Eğitim, Kadın, Sosyal Sorumluluk, Yardımlaşma/İnsani Yardım, Hayvan Hakları, Çevre, Bilim ve Teknoloji, Gençlik ve Spor olmak üzere 10 ana kategoride yarışma fırsatı bulabilecek.”
Recep Tayyip Erdoğan özel ödülü
Organizasyon kapsamında aday gösterilen 3 projeye, ayrıca 3 adet özel ödül verileceğini de belirten Şahin, “Yılın en etkili sivil toplum projesine Kurucu Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız “RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖZEL ÖDÜLÜ” takdim edilecek. Özel ödüller kapsamında “En İyi Mikro Proje” ve “En Özgün Yardım Projesi” isimli iki ödül daha verilecek.” dedi.
Tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının ödüllere aday olabileceğini ifade eden Şahin, vatandaşların da ödül almasını istedikleri projeleri aday gösterebileceğini kaydetti.
Başvurular 1 Aralık – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında “siviltoplumgucluturkiye.com” adresinden gerçekleştirilecek ve 1 Ocak – 10 Ocak 2017 tarihleri arasında jüri tarafından değerlendirilmeye tabi tutulacak. Ödüller, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geleceği bir programda sahipleriyle buluşacak.
AMAÇ
AK Parti, her alanda olduğu gibi Sivil Toplumu geliştirmek ve güçlendirmek konusunda da öncü ve aktif bir rol üsleniyor. Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarımızı “sivil toplum” hedefimizi gerçekleştirmek için bir araya getirmeyi, gelişimi sürdürmeyi ve Yeni Türkiye’yi hep beraber inşa etmeyi amaçlıyoruz.
NASIL BAŞVURABİLİRİM
Başvurular iki şekilde olacaktır;
Daha güçlü bir Türkiye için faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları projeleri ile AK Parti Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri’ne aday olabilir veya vatandaşlarımız tarafından aday gösterilebilirler.
BAŞVURULAR
“siviltoplumgucluturkiye.com” adresinden online olarak yapılacaktır.
KATEGORİLER
Yardımlaşma / İnsani Yardım
Yurtiçi ve yurtdışında yürütülen dayanışma faaliyetleri bu kategoride değerlendirilecektir.
Sosyal Sorumluluk
Sokak çocuklarının rehabilitasyonu ve topluma yeniden kazandırılması, uyuşturucu ve bağımlılıklarla mücadele gibi sosyal sorunların çözüme kavuşturulması ve iyileştirilmesi gibi sosyal konularda yürütülen faaliyetler bu başlık altında değerlendirilecektir.
Eğitim
Okul yapımı, kız çocuklarının okutulmaya teşviki, yeni teknolojilerin eğitim hayatına kazandırılması gibi eğitim alanında yürüten faaliyetler bu başlık altında değerlendirilecektir.
Kadın
Kadınların sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasal hayata katılımlarını sağlayacak, mesleki gelişimlerine yönelik ulusal veya uluslararası alanda yürütülen faaliyetler bu kategoride değerlendirilecektir
İnsan hakları
İnsan haklarının geliştirilmesi konusunda, İslamofobya, mülteci hakları, yabancı düşmanlığı, ırkçılık gibi insan hakları alanında yürütülen faaliyetler bu başlık altında değerlendirilecektir.
Kültür ve Sanat
Kültürel mirasın korunması ve yeni kültür politikalarının oluşturulması, kültürel çeşitliliğin arttırılması ile sanat hayatına katkıda bulunarak sanatın yücelmesi için yürütülen faaliyetler bu kategoride değerlendirilecektir.
Hayvan Hakları
Sokaklarda yaşayan hayvanların bakım ve koruma altına alınması, hayvanlara karşı kötü muamele ile mücadele, hayvan hakları konusunda bilinçlendirme gibi hayvan hakları alanında yürütülen faaliyetler bu kategoride değerlendirilecektir.
Çevre
Yeşil alanların korunması, çevre hassasiyetinin arttırılması, Türkiye’nin daha yeşil bir ülke haline gelmesi, geri dönüşüm ve enerji tasarrufu gibi konularda yürütülen faaliyet bu kategoride değerlendirilecektir.
Bilim ve Teknoloji
Bilimsel ve teknolojik faaliyetlerin geliştirilmesi, AR-GE yatırımlarının desteklenmesi gibi bilim teknoloji alanlarında yürütülen faaliyetler bu başlık altında değerlendirilecektir.
Gençlik ve Spor
Gençlerin sorunlarına çözüm bulanması, gençlik ve spor faaliyetleri düzenlenmesi ve desteklenmesi gibi gençlik ve spor alanlarında gerçekleştirilen faaliyetler bu kategoride değerlendirilecektir.
En Özgün Yardım Projesi
İşleyişi ve oluşumu bakımından ilgi çekici ve özgün projeler bu kategoride değerlendirilecektir.
En İyi Mikro Proje
Kısıtlı imkânlarla gerçekleştirilen, özendirici ve toplumda etki uyandıran projeler bu kategoride değerlendirilecektir.
Recep Tayyip Erdoğan Özel Ödülü
Yılın en etkili Sivil Toplum Projesine bu kategoride özel ödül verilecektir.
ORGANİZASYON TAKVİMİ
Proje Alınma Tarihi: 1 Aralık 2016 – 31 Aralık 2016
Jüri Değerlendirme Tarihi: 1 Ocak 2017 – 10 Ocak 2017
Final Değerlendirme Tarihi: 10 Ocak 2017
Ödül Töreni Tarihi: Yakında açıklanacaktır.

Leave a Comment