Yükselen Trend: Video Pazarlama 1

Şirketlerin %90’lık bir kısmının video pazarlaması içerikli olan stratejiler ile başarı elde ettiği yapılan son araştırmalar ile ortaya çıkmış durumda. Bir diğer araştırmaya göre ABD’de yer alan tüketicilerin %64’lük kısmı elektronik bir eşya almadan önce bu tür video içeriklere başvuruyor.

Video içerikleri, hedef kitle ile yarattığı etkileşim sayesinde metin içeriklerinin bir adım daha önüne geçiyor. Eğitici videolar, haber videoları, favori mekan ve markaların yeni ürünleri, Instagram ve Facebook reklam kampanyası videoları gibi pek çok farklı platformda çeşitli video içerikleri üretiliyor. Satış sürecinde markalara büyük bir katkı sağlayan video içeriklerini üretirken ise bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Video Pazarlamanın Hedefleri Nelerdir?

Video pazarlamasının hedefleri yer aldığınız sektöre bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ancak video pazarlamada değişmeyen belli başlı hedefler bulunuyor:

  • Marka bilinirliğini arttırmak
  • Kullanıcılar ile dijital etkileşim sağlayabilmek
  • Ürün ve hizmetler üzerinde müşterilerin farkındalığını arttırmak
  • Mevcut müşteri kitlesini çoğaltmak
  • Satış gelirlerini yükseltmek
  • Web sitesine organik trafik getirmek

Hedef Kitleye Yönelik Veri Odaklı Video İçeriği Geliştirmek

Video pazarlamasında en önemli nokta kullanıcı deneyimini sağlayabilmek oluyor. Başarılı bir video pazarlaması stratejisi geliştirmek istiyorsanız ilk önce kullanıcıyı algılamanız ve veri odaklı yaklaşmanız gerekiyor. Hangi sosyal medya kanalında hangi hedef kitle için ne türde bir içerik üreteceğinizi belirlemeniz ilk şart oluyor. Doğru kitleye doğru zamanda içerik sunduğunuz zaman vermek istediğiniz mesajı daha doğru ve net bir şekilde verebilirsiniz. Kullanıcı deneyimini sağlayabilmek ve kullanıcı verilerine dayalı bir içerik geliştirmek için bilgi almak istiyorsanız buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Video Stratejisi Nasıl Belirlenmeli?

Markanız için doğru video stratejisi belirleyeceğiniz zaman YouTube tarafından da tavsiye edilen yöntemleri deneyebilirsiniz. YouTube içerik stratejilerini Hero, Hub ve Hygiene olarak 3 ayrı kategoride ele alıyor.

Hangi türde bir içerik yaratmak istediğinizi düşünürken bu 3 ayrı kategoriye göz atabilirsiniz.

  • Hero: Geniş kitle için ulaşılabilir olan büyük ölçekli video pazarlaması. Kitlenin dikkatini çekebilecek tek seferlik videolardır. Hero video içeriklerini viral videolar gibi düşünebilirsiniz.
  • Hygiene: Kullanıcıların ilgilerini uzun süre boyunca üzerine çekebilmek için üretilen videolardır.
  • Hub: Müşterilerinizin ilgi alanları, tutkuları ve hobileri üzerine üretilmiş olan kullanıcı deneyimi odaklı içeriklerdir.

Kullanıcıyı ve Hedef Kitleyi Anlamak

Video pazarlama stratejileri geliştirirken, hedef kitleniz olan kullanıcıları anlamak son derece önemli oluyor. Videonuzda yer alacak olan içerik, stili, reklamı yayınlamak için seçeceğiniz platform gibi tüm detayları göz önünde bulundurarak ilerlemelisiniz.

Dijital platformlardan markanız için doğru olanını seçmeniz kullanıcıyı anlamanız için ilk adım olabilir. Örneğin, hedef kitlenizin Facebook’ta daha çok zaman geçirdiğini düşünüyorsanız Instagram’da video içeriği yayınlamamanız gerekiyor. İki platformda da video yayınlamak istiyorsanız, iki ayrı platform için uygun olan formatları geliştirmeniz gerekiyor.

Sayfalarınızı beğenen insanlar hakkında bilgi toplamanız ve onlarla etkileşime geçmeniz de kullanıcıyı anlayabilmeniz için önemli olan adımlar oluyor. Hedef kitleniz hakkında yeterli veriyi topladığınız zaman ne tür bir video oluşturmanız gerektiğini daha net görebilirsiniz.

Leave a Comment