Ankara'ya "2023 Cumhuriyet'in 100. Yılı Anıtı" yapılacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin (ABB) "2023 Cumhuriyet’in 100. Yılı Anıtı "Fikir Projesi Yarışması süreci resmen başladı. ABB'nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı yıl, Ankara’da ilk karşılandığı yer olan Çaldağ Tepesi'ne 100. yıl anıtın yapımına ilişkin duyuru Resmi Gazete'de yayımlandı. Duyuruya göre, ABB'nin “Yarışmayla Ankara” programı kapsamında Dikmen Çaldağ Tepesi’nde, "Cumhuriyet’in kuruluşunun yüzüncü yılında başkentin, kadim Anadolu coğrafyasındaki anahtar görevini hatırlatacak, kuruluş döneminin değerini yüceltecek ve aynı zamanda Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken her daim çağdaş kalma inanç ve direncini simgeleyecek bir anıt/anma mekanı" yapılacak. Çaldağ Tepesi'nin Atatürk’ün Ankara’da ilk karşılandığı yer olduğu belirtilen duyuruda, projeye ilişkin şu bilgilere yer verildi:"Tepe, fiziksel anlamda da farklılaşan bir konuma sahiptir. Hem kentin pek çok noktasının panoramik olarak izlenebildiği bir noktadır hem de kentin büyük bölümünden görülebilmektedir. Açılan yarışma ile bir anıt/anma mekanı tasarlanmasının yanı sıra Çaldağ Tepesi’nin yeniden düzenlenmesi; böylelikle alanın içerisinde ve çevresindeki mevcut yapılaşmanın dönüştürülerek kentsel kaliteye yön verilmesi amaçlanmaktadır. Önerinin, kente yeni kamusal ve mekansal deneyimler sunabilecek, mevcut deneyimleri çeşitlendirebilecek bir düzenlemeyle anıt kavramının ve anma pratiklerinin 21. Yüzyıl'da üstlendikleri çağdaş anlamlarını karşılaması beklenmektedir. "Yarışma takvimiYarışma herkese açık olacak. Ancak, çalışma birkaç disiplini gerektirdiği için bir ekip olarak katılım sağlanması gerekecek. Ekiplerde mimar, heykeltraş, şehir plancısı ve peyzaj mimarı meslek alanlarından en az bir kişi bulunacak. Yarışma takvimi 14 Şubat'ta ilanın Resmi Gazete'de yayımı ile başladı. Projeler 1 Haziran 2022 tarihinde mesai bitimine kadar teslim edilecek. Kargo ile gönderilen projelerde bu tarih 3 Haziran olarak belirlendi. 11 Haziran'da jürinin değerlendirmesi başlayacak. Kolokyum ve sergi açılışı ise 25 Haziran'da yapılacak. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARIYarışmaya katılacaklarda aranacak koşullar şunlardır:1. Yarışma herkesin katılımına açıktır. Yarışma konusu birden fazla meslek disiplininin ve/veya sanat dalının katkısını gerektirecek türde olduğundan yarışmaya ekip olarak katılım sağlanmalıdır. Ekiplerde, mimar, heykeltıraş, şehir plancısı ve peyzaj mimarı meslek alanlarından en az bir kişi bulunmalıdır. Uygulama projesi öncesi kazanan kişi ya da ekiple İdare arasında projeyi yürütecek tasarım ekibinin profesyonel yapısı tekrar teyit edilecektir. İdare ile ilişkilerin yürütülmesi ile sınırlı olmak üzere, ekip içerisinden bir kişinin seçilerek ekip temsilcisi olarak belirtilmesi gerekmektedir. 1. Ödülü kazanan projenin hayata geçirilmesi hedeflendiğinden, ekip temsilcisi katılımcı şu şartları sağlamalıdır:
– Sanatçıların güzel sanatlar fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olduklarını gösterir lisans diplomalarının ve/veya vergi kaydının bulunması.
– Mimar / şehir plancısı / peyzaj mimarı olan katılımcıların ilgili meslek odasına üyeliğini gösterir belgelerinin bulunması.2. Yarışmacıların bu şartnamenin 6. maddesinde belirtilen kayıt işlemlerini gerçekleştirmiş olmaları gerekir3. Yarışmacıların yarışma şartnamesinin 10. ve 14. maddelerinde istenenleri tam olarak teslim etmeleri şarttır.4. Meslekten men cezası bulunmamalıdır.5. Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamalıdır.6. Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları, ortakları arasında olmamalıdır.7. Jüri üyelerini ve raportörleri öneren, belirleyen ve/veya atayanlar arasında olmamalıdır.8. Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörler ile bunların birinci dereceden akrabaları, ortak, yardımcı ve çalışanları arasında olmamalıdır.9. Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamış olması gerekmektedir.10. 4734 ve 4735 sayılı Kanunlar ile diğer kanunlardaki hükümler ve yönetmelikler gereğince geçici ve sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olmamalıdır.Yarışmaya katılacakların yukarıdaki koşulları yerine getirmesi zorunludur. Ekip olarak katılanların her birinin koşulların tamamına uymaları gerekmektedir. Yarışmaya ekip olarak katılan ortakların her biri İdareye karşı müştereken ve müteselsilen sorumludurlar. Bu şartlara uymayanlar, yarışmaya katılmış olsalar da, yarışmaya katılmamış sayılırlar ve isimleri yarışmaya kabul edilmeme gerekçeleriyle birlikte üyesi oldukları meslek odalarına bildirilir.YARIŞMA TAKVİMİ
– Sanatçıların güzel sanatlar fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olduklarını gösterir lisans diplomalarının ve/veya vergi kaydının bulunması.
– Mimar / şehir plancısı / peyzaj mimarı olan katılımcıların ilgili meslek odasına üyeliğini gösterir belgelerinin bulunması.2. Yarışmacıların bu şartnamenin 6. maddesinde belirtilen kayıt işlemlerini gerçekleştirmiş olmaları gerekir3. Yarışmacıların yarışma şartnamesinin 10. ve 14. maddelerinde istenenleri tam olarak teslim etmeleri şarttır.4. Meslekten men cezası bulunmamalıdır.5. Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamalıdır.6. Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları, ortakları arasında olmamalıdır.7. Jüri üyelerini ve raportörleri öneren, belirleyen ve/veya atayanlar arasında olmamalıdır.8. Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörler ile bunların birinci dereceden akrabaları, ortak, yardımcı ve çalışanları arasında olmamalıdır.9. Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamış olması gerekmektedir.10. 4734 ve 4735 sayılı Kanunlar ile diğer kanunlardaki hükümler ve yönetmelikler gereğince geçici ve sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olmamalıdır.Yarışmaya katılacakların yukarıdaki koşulları yerine getirmesi zorunludur. Ekip olarak katılanların her birinin koşulların tamamına uymaları gerekmektedir. Yarışmaya ekip olarak katılan ortakların her biri İdareye karşı müştereken ve müteselsilen sorumludurlar. Bu şartlara uymayanlar, yarışmaya katılmış olsalar da, yarışmaya katılmamış sayılırlar ve isimleri yarışmaya kabul edilmeme gerekçeleriyle birlikte üyesi oldukları meslek odalarına bildirilir.YARIŞMA TAKVİMİ
- Yarışmanın İlanı: 14 Şubat 2022, Pazartesi
- Soru Sorma İçin Son Tarih: 9 Mart 2022, Çarşamba Saat 17:00
- Yanıtların Yarışmacılarla Paylaşılması: 18 Mart 2022, Cuma
- Projelerin Son Teslim Tarihi ve Saati: 1 Haziran 2022, Çarşamba Saat 17:00
- Kargo ile Gönderilen Projelerin İdarece Teslim Alımı için Son Tarih ve Saati: 3 Haziran 2022, Cuma Saat 17:00
- Jüri Değerlendirmesi Başlangıç Tarihi: 11 Haziran 2022, Cumartesi
- Kolokyum ve Sergi Açılış Tarihi: 25 Haziran 2022, Cumartesi
- Sunay AKIN – Şair, Yazar
- Ruşen Yalçın KELEŞ – Prof. Dr., Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimcisi, Kent ve Çevre Bilimleri – Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
- Bekir ÖDEMİŞ – Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı
- Hikmet ÖZDEMİR – Prof. Dr., Tarihçi
- Alev Erkmen ÖZHEKİM – Doç. Dr., Mimarlık Tarihçisi – Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
- Savaş Zafer ŞAHİN – Prof. Dr., Şehir Plancısı – Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Mehmet TUNÇER – Prof. Dr., Korumada Uzman Şehir ve Bölge Plancısı, Çankaya Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Ömer Selçuk BAZ – Mimar
- Osman Mete DEMİRBAŞ – Doç., Heykeltıraş
- Adile Nejdet Jale ERZEN – Prof. Dr., Sanat Tarihçisi – Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
- Oktan NALBANTOĞLU – Dr. Öğretim Üyesi, Peyzaj Mimarı – Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
- Suha ÖZKAN – Prof. Dr., Mimar – Hon. F.AIA
- Seval ŞENER – Doç., Heykeltıraş – Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
- Metin YURDANUR – Heykeltıraş
- Gaye ÇULCUOĞLU – Dr., Peyzaj Mimarı – Bilkent Üniversitesi Ve Atılım Üniversitesi
- Emre ERKAL – Dr., Mimar – Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Mihrişah Bora TÜRKKAN – Öğretim Görevlisi, Heykeltıraş – Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
- Zeki Kâmil ÜLKENLİ – Dr. Öğretim Üyesi Şehir ve Y. Bölge Plancısı – TED Üniversitesi
- Nezih Burak BİCAN – Dr. Öğretim Üyesi, Mimar – Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
- Meryem BULUT KAHRAMAN – Mimar – Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı
- Elif Cemre ÇELİKCAN YOZÇU – Öğretim Görevlisi, Mimar – Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
- Burak AKDERE – Bilgisayar Programcısı – Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı
- Ahmet Emre KAYMAK – Şehir Plancısı – Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı
- 1. Ödül : 200.000 TL
- 2. Ödül : 120.000 TL
- 3. Ödül : 80.000 TL
- 1. Mansiyon : 25.000 TL
- 2. Mansiyon : 25.000 TL
- 3. Mansiyon : 25.000 TL
- 4. Mansiyon : 25.000 TL
- 5. Mansiyon : 25.000 TL